Küresel piyasalarda ralliyi Fed yetkilileri bozdu

Küresel pay senetlerinde Cuma günkü ABD dataları ile başlayan ralli, Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalarla son buldu.

ABD Merkez Bankası’nın bölgesel liderlerinden Raphael Bostic ve Mary Daly’nin faizlerin yüzde 5’in üzerine çıkarılmasını beklediklerini lisana getirmesi, yüzde 5’in altını fiyatlayan piyasa ile karşıt düştü. Artık gözler Fed’in Şubat başında açıklayacağı faiz kararı öncesi bu hafta açıklanacak tüketici enflasyonu bilgilerine çevrildi.

ABD vadeli endeksleri düşerken Avrupa’da görünüm karışık. Asya endeksleri, Pazartesi kapalı olan Japonya dışında ekside.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dünkü 3 baz puanlık düşüşün akabinde bu sabah yüzde 3,54’te yatay. Dolar, Norveç kronu ile Yeni Zelanda doları dışındaki G-10 para ünitelerine karşı kıymet kaybediyor.

Fed üyeleri: Faiz artışı sürecek

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iki yetkilisi, Pazartesi günü yaptıkları değerlendirmelerde, faizlerin yüzde 5’in üzerine çıkarılması ve sonrasında bir müddet tıpkı düzeyde tutulması gerekebileceğini belirttiler.

Bir panelde konuşan Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Fed’in enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduğunu ve bunun da iktisattaki talep fazlasını ortadan kaldırmak için faiz oranlarını yüzde 5-yüzde 5,25 bandına çıkarmayı gerektireceğini söyledi. Aralık ayındaki 50 baz puanlık son artışın akabinde Fed faiz bandı yüzde 4,25-yüzde 4,50 bandında bulunuyor. Önümüzdeki perşembe günü açıklanacak ABD aralık ayı tüketici enflasyonu verisine işaret eden Bostic, bu datanın de – fiyat artışlarının da sürat kestiği dikkate alındığında – fiyat baskılarında soğuma sinyali vermesi halinde, faiz artış suratının 25 baz puana düşürülmesinin tartışılabileceğini belirtti. ABD’de tüketici fiyatlarının aralıkta aylık yüzde 0,1 azaldığı, yıllık yüzde 6,5 yükseldiği iddia ediliyor.

WSJ’ye konuşan San Francisco Fed Lideri Mary Daly de faizleri yüzde 5’in üzerinde bir noktaya çıkaracaklarını öngördü lakin kesin düzey konusunda yorum yapmadı.

Bostic ve Daly bu yıl Fed kararlarında oy hakkına sahip değiller. Öte yandan UBS Global Başekonomisti Arend Kapteyn, Fed’in faiz indirimlerine Temmuz ayında başlayacağını öngördü.

Başa dön tuşu