Mehmet Reis: Artan fiyatları kademeli olarak yansıtıyoruz

Reis Besin İdare Heyeti Lideri Mehmet Reis “Tarımsal girdi fiyatları arttığı vakit, tarım eserleri üretici fiyatları da artıyor. Bu fiyat artışları çiftçinin üretim maliyetini, üretim maliyetleri de üretilen eser fiyatını artırıyor. TÜİK’in son açıkladığı yurt içi üretici fiyatları, bilhassa besin eserlerinde yüzde 105 artış gösterirken, tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 77 olarak gerçekleşti. Üretici ve tüketici fiyatları ortasında 27 puanlık bir makas var” dedi.

Bloomberg HT yayınına katılan Reis “Yurt içi hububat ve bakliyat fiyatları, yurt dışı piyasalarda sıra dışı bir gelişme olmadığı sürece önümüzdeki periyot içerisinde yatay kalacaktır. Yurt dışında tahıl koridorunun açılıp kapanması üzere kimi riskler var. Yurt dışı piyasalarda da bir hareketlilik bile olsa bunun iç piyasaya yansımaları daha hudutlu olacaktır” dedi.

Reis “2023 hasat devrine kadar eser arzında bir kasvet görünmüyor. Reis Besin olarak, son iki ayda pirinç fiyatlarında artış gözlemlemedik. Ocak ayında da, pirinç dahil olmak üzere başka bakliyat eserlerinde de bir fiyat artışı olmayacak” dedi.

Fiyat artışlarının en büyük sebebinin girdi maliyetlerindeki artış olduğunu tabir eden Reis “TÜİK sayılarına nazaran üretici ve tüketici fiyat artışları ortasında 27 puan fark var. Bu üretici maliyetlerinin tüketiciye yansımasının ölçülü olarak kaldığı manasına geliyor. Vakit zaman artan fiyatları eserlere anında değil, kademeli yansıtıyoruz. Zira piyasada bir rekabet kelam konusu ve buna ayak uydurmak zorundasınız” dedi.

Başa dön tuşu