Küresel piyasalarda olumlu atmosfer

Wall Street endeksleri haftanın birinci süreç gününde, Fed’den daha ölçülü faiz artışları beklentisiyle, yükselişlerini aralıksız ikinci süreç gününe taşıdı. Teknoloji paylarına gelen güçlü alımlar S&P 500 endeksinin yüzde 1,19, Nasdaq 100 endeksinin de yüzde 2,2 yükselişle günü tamamlamasını sağladı. Böylelikle Nasdaq 100 yüzde 5,11 ile kasımdan bu yana en güçlü iki günlük yükselişini kaydetti; S&P 500 de ekim taban düzeyinden tırmanışını yüzde 12’ye taşıdı.

Bu sabah ABD vadeli endeksleri yatay manzara çizdi. Asya’da Çin ve Hong Kong piyasaları yeni yıl kutlamaları nedeniyle kapalı kalmaya devam ederken, bölgede süreç hacimleri de hayli düşük. Japon Nikkei 225 endeksi yüzde 1’i aşan artıda.

Google’a monopolleşme davası

ABD Adalet Bakanlığı, Bloomberg’in bahse yakın kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran, Alphabet’in ana ortağı olduğu Google’a dijital reklamcılık pazarındaki hakim durumuna yönelik dava açmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, dava belgesinin bu hafta sona ermeden federal bir mahkemeye sunulmasının beklendiğini belirtti.

Bu, ABD Adalet Bakanlığı’nın 278,6 milyar dolarlık ABD dijital reklam pazarında bir numaralı oyuncu olan ve çevrimiçi reklam satın almak, satmak ve sunmak için kullanılan teknolojinin birçoklarını denetim eden şirkete karşı açtığı ikinci inhisar davası olacak.

Dava tıpkı vakitte ABD’de şirketin uygulamalarına karşı açılan beşinci büyük dava olacak. Eyalet başsavcıları, rekabet maddelerini ihlal ederek çevrimiçi arama, reklam teknolojisi ve Android taşınabilir platformundaki uygulamalar pazarlarına hakim olduğunu sav ederek Google’a karşı üç başka dava açmıştı.

Araştırma firması EMarketer’ın 2023 iddialarına nazaran, şirket 626,86 milyar dolarlık global dijital reklam pazarında da bir numara pozisyonunda. 2023’te Alphabet’in reklam operasyonlarının dijital reklam tarafında 73,8 milyar dolar gelir yaratması bekleniyor.

Başa dön tuşu