Kore Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz indirimi

Kore Merkez Bankası bugünkü siyaset toplantısında gösterge faizi sürpriz bir biçimde indirdi ve büyüme ve enflasyon kestirimlerini düşürdü Banka böylece ekonomilerini desteklemek için harekete geçen artan sayıda merkez bankası ortasına katıldı.

Kore Merkez Bankası gösterge 7 gün vadeli repo faizini yüzde 1.75’ten yüzde 1.5’e indirdi. Banka iktisadın bu yıl yüzde 2 büyüyeceği ve enflasyonun yüzde 0.7 düzeyinde gerçekleşeceği kestiriminde bulundu. bankanın evvelki kestirimleri büyüme için yüzde 2.5 ve enflasyon için yüzde 1.1 düzeylerindeydi.

Bu hareketin akabinde gösterge faizin rekor düşük düzeyin yalnızca 25 baz puan üzerinde bulunması ve finansal istikrarın hala bir kaygı kaynağı olması ile birlikte, Kore Merkez Bankası Lideri Lee Ju-yeol, merkez bankasının hala hareket için alanı bulunduğunu fakat bunun çok fazla olmadığını söyledi.

Seul’de Standard Chartered Bank ekonomisti Park Chong-hoon, “Kore Merkez Bankası muhtemelen Ağustos ayında biraz soluklanacak,” dedi ve “Ancak Lee’den bugün gelen çok güvercin açıklama, Ekim ve Kasım aylarında faiz indirimleri fikri için kapıyı açık tutmayı gerekli kılıyor. Japonya ile tansiyona ait kaygılar ve öbür datalar iktisat için külfet yaratabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu