Küresel Piyasalar: Hisseler “Powell” öncesinde cansız, ABD tahvil faizleri yükseldi

ABD ve Avrupa pay senedi vadeli kontratları yatırımcılar Fed Lideri Jerome Powell’dan para siyasetine ait ipuçları beklerken fazla değişmedi. ABD Hazine tahvili faizleri üç haftanın yükseğini görerek doları destekledi.

Asya’daki karışık seansta Hong Kong ve Güney Kore pay senetleri sonlu çıkar elde etti. Japonya ve Çin payları bir ölçü geriledi. S&P 500 ve Euro Stoxx 50 endeks vadelileri yatay seyretti. ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.08’e ulaşırken dolar yen karşısında beş haftadan uzun bir müddetin en yüksek düzeyini gördü. Meksika Pesosu Maliye Bakanı’nın istifa haberinin akabinde düşmesi sonrasında yatay seyretti.

Powell’ın iktisat ve siyaset görünümü üzerine iki günlük sürecek altı aylık Kongre konuşması Fed’in Temmuz sonundaki siyaset toplantısına ait beklentileri şekillendirecek.

New York’ta Wells Fargo Securities pay senedi stratejisti Anna Han, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Kongre konuşmasında çok büyük bir ikaz görmediğimiz sürece daha genişlemeci bir ortama gireceğiz. Bu risk almak için bir fırsat.” dedi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin Çinli mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi gerçekleştirerek, iki ülke başkanının ticaret görüşmelerini devam ettirmek üzere mutabakatlarının akabinde birinci üst seviye teması yaptı.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında 108.88 düzeyinden süreç gördü.
Çin dışında süreç gören yuan 6.8889’dan alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1209’da fazla değişmedi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 1 baz puandan fazla yükselerek yüzde 2.08 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 1.35’e yükseldi.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 1.4 yükselişle 58.63 dolara çıktı.
Altın yüzde 0.4 ekside ons başına 1,392.52 dolar oldu.

Başa dön tuşu