Goldman Sachs, varlık yönetimi yatırımlarını azaltmaya gidiyor

Goldman Sachs Varlık ve Servet İdaresi Başyatırım Yetkilisi Julian Salisbury, Reuters ile gerçekleştirdiği röportajda, varlık idaresi kolunun, bankanın bilançosu üzerinde tartı oluşturan 59 milyar dolarlık alternatif yatırımları değerli ölçüde azaltacağını söyledi.

Bankanın önümüzdeki birkaç yıl içinde konumlarını elden çıkarmayı ve bilançosundaki bu fonların bir kısmını dış sermayeyle değiştirmeyi planladığını açıklayan Salisbury, “Mevcut düzeylerden manalı bir düşüş görmeyi beklerdim. Sıfır olmayacak, zira bilançodaki ferdî mutabakatların tersine fonlara ve yatırımlara devam edeceğiz.” dedi.

Goldman Sachs’ın 28 Şubat’taki yatırımcı gününde varlık planı hakkında daha fazla detay vereceğini söyleyen Salisbury, alternatif varlıkların, pay senetleri ve tahviller üzere klasik yatırımların tersine özel sermayeyi yahut gayrimenkulü içerebileceğini lisana getirdi.

Goldman, Wall Street kâr maksatlarını geniş bir farkla kaçırarak sıkıntı bir 4. çeyrek geçirmişti. Öbür bankalar üzere Goldman da, 2008 mali krizinden bu yana yaptığı en büyük işten çıkarma kararı ile 3 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı.

Başa dön tuşu