Küresel Piyasalar: Hisseler ABD’deki cansız seansının ardından karışık seyretti

Asya pay senetleri, ticaret telaşlarının yine gündeme gelmesiyle birlikte Cuma günkü süreçlerde karışık bir seyir izledi. ABD Hazine tahvilleri ABD enflasyon verisinin akabinde kaydettiği kayıplarını korudu. Enflasyon verisi beklentileri aştı.

Avustralya ve Japonya pay senetleri bir ölçü geriledi. Hong Kong, Çin ve Güney Kore pay senetlerisınırlı yükseldi. Avrupa ve ABD pay vadeli kontratları, S&P 500 Endeksi’nin Perşembe gününü rekor tazeleyerek kapatmasının akabinde yükseldi. Evvelki süreçlerde, ABD Lideri Donald Trump’ın Twitter üzerinden Çin’in ticaret siyasetiyle ilgili tenkitte bulunmasıyla düşen paylar , piyasanın ticaret ilgili gelişmelere karşı hala hassas olduğunu gösterdi. ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi bir ayın yükseğinde kaldı. Dolar geriledi.

Riskli varlıklardaki ralli, Fed Lideri Jerome Powell’ın güvercin yorumlarından yeni dayanak bulurken Perşembe günkü güçlü enflasyon verisi ABD’li siyaset yapıcılar için ay sonunda verecekleri siyaset kararı açısından durumu zorlaştırıyor. Traderlar enflasyon verisinin akabinde yarım puanlık faiz indirimi beklentileri azalttı.

Singapur iktisadının yılın ikinci çeyreğinde beklenmedik bir formda küçülmesi dünya iktisat için devam eden ticaret gerginliğiyle ilgili bir ihtar oldu. Trump, Twitter mesajında Çin’in ABD tarım eseri alımlarını artırmamasını eleştirerek Çinli mevkidaşı Xi Jinping’den geçen ayki G – 20 toplantısında bu bahiste kelam aldığını söz etti.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadeli kontratları Tokyo saatiyle 15:00’de yüzde 0.2 yükseldi. Destek endeks Perşembe günü yüzde 0.2 yükseldi.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.2 düşüşle kapattı.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 arttı.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 düştü.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.2 artıda 108.34 düzeyinden süreç gördü.
Çin dışında süreç gören yuan dolar karşısında 6.8733’ten alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 yükselişle 1.1272’y tırmandı.
Sterlin/dolar yüzde 0.2 artarak 1.2545’ten alıcı buldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.13 oldu.
Avustralya 10 yıllıkların faizi 11 bp artarak yüzde 1.44’e tırmandı.

Emtia

WTI petrol yüzde 0.7 artarak varil başına 60.60 dolara geldi.
Altın yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,408 dolardan süreç gördü.

Başa dön tuşu