Richmond Fed Başkanı Barkin’den yavaşlama çağrısı

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, enflasyonu aşağı getirmek için çabalarkan ABD iktisadına zararın sınırlanmasına yardım için Fed’in daha küçük faiz artırımları yapması gerektiğini savundu.

Barkin, “Tedarik zincirlerindeki güzelleşmenin ve bugüne kadar attığımız adımların enflasyonun çabuk bir halde aşağı getirmek için kâfi olduğunun düşünürseniz, iktisada ziyanı sınırlamak için daha kademeli bir faiz patikamız olmalı” diye konuştu.

Konuşmasında Fed faiz oranı için zirve noktasının ne olması gerektiği konusunda görüşünü ortaya koymayan Barkin, Fed’in 1 Şubat’ta yapacağı toplantıda kaç puanlık faiz artırımı yapmasına dayanak vereceği konusunda da bilgi vermedi.

Bostic: Tarım dışı istihdam verisi iktisada ait görünümü değiştirmedi

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, ABD’de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin iktisadın nereye gitmekte olduğu konusundaki genel değerlendirmesini değiştirmediğini söyledi.

CNBC’ye konuşan Bostic, “İstihdam verisi nitekim benim ortaya koyduğum görünümü değiştirmedi. İktisadın yaz periyodundaki güçlü durumundan yavaşlamasını bekliyordum. Enflasyon hala çok yüksek, dengesizlikleri azaltmamız gerekli, bu nedenle rotada kalmalıyız” dedi.

Konuşmasında, açıklanan datalar sonrasında 50 yahut 25 baz puanlık bir faiz artırımı ile rahat olabileceğini belirten Bostic, Şayet iş gücü piyasasında sıkılığın gevşediğine dair işaretler duymaya başlarsam 25 baz puanlık artırım durumuna hakikat eğilim gösteririm” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu