Küresel borçlar 246 trilyon dolara ulaştı

Küresel borç düzeyi bu yılın birinci çeyreğinde 3 trilyon dolar artarak 246 trilyon dolara ulaştı.

AA muhabirinin Memleketler arası Finans Enstitüsü’nün (IIF) yayınladığı rapordan derlediği bilgilere nazaran, bu yılın birinci çeyreğinde global borç meblağı 3 trilyon dolar artarak 246 trilyon dolara yükseldi. Geçen yılın birinci çeyreğinde toplam global borç 248 trilyon dolarla bütün vakitlerin en yükseğine çıkmıştı.

Toplam borcun ülkelerin toplam gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) üç katını aşarak yüzde 320’sine ulaşması dikkati çekti.

Rapora nazaran, toplam GSYH’ye oranları dikkate alındığında, hane halkına ilişkin borçlar yüzde 60, finansal olmayan şirketlere ilişkin borçlar yüzde 91, kamuya ilişkin borçlar yüzde 87 ve banka üzere finansal şirketlere ilişkin borçlar da yüzde 81 seviyesinde gerçekleşti.

IIF raporunda, merkez bankalarının nakdî genişleme siyasetlerinden ötürü borçlanma maliyetlerinin düşük olmasının ülkeleri yeni borç almaya teşvik ettiği belirtilerek, bunun da global borcun kelam konusu seviyeye yükselmesine sebep olduğu kaydedildi.

– Gelişmekte olan ülkelerin borcu 69,1 trilyon dolar ile rekor kırdı

Parasal genişlemenin gelişmekte olan ülkelerdeki oluşturduğu borç konusunda da ikazda bulunan IIF raporunda, Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye üzere gelişmekte olan 30 büyük iktisadın hane halkı ve şirketlerin borcunu içeren toplam borcunun bu yılın birinci çeyreğinde 69,1 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdığı bildirildi.

Rapora nazaran, gelişmekte olan 30 en büyük iktisadın toplam borcu Mart ayı sonunda bunların GSYH’lerinin yüzde 216,4’ine denk geliyor. Bu oran geçen yılın birebir ayında yüzde 212,4 olarak kayıtlara geçmişti. Kelam konusu ülkelerde şirketlere ilişkin toplam borçların bu ülkelerin toplam GSYH’lerine oranı, yüzde 92,6 seviyesinde bulunuyor.

Çin’deki şirketlerin yaklaşık 21 trilyon dolarla kelam konusu borçta en fazla hissesi alması dikkati çekiyor.

– ABD’nin borcu 69 trilyon dolar

IIF raporunda, iş dünyasının gitgide, borçlu firmaların global risk iştahındaki dalgalanmalara daha fazla maruz kalmasına neden olan “kısa vadeli borçlanmaya” bağlı kaldıkları ihtarında da bulunuldu.

Almanya, İngiltere ve ABD üzere gelişmiş ülkelerin borçları da bu yılın birinci çeyreğinde 1,6 trilyon dolar artarak 177 trilyon dolara yükselirken, bunun 69 trilyon doları ABD hükümetinin borçlarından oluştu.

Başa dön tuşu