Yıldız Holding, 2023’te 250 milyar TL ciro hedefliyor

Dünya ticaretinde yaşanan aksilikler karşısında Türkiye’nin global öngörülerden daha yüksek düzeyde bir büyüme sergilediğini lisana getiren Tütüncü, Yıldız Holding’in de bu tabloyu dayanaklar halde 2022’yi kapattığını söyledi.

Tütüncü, “Yıldız Holding, 75 bin çalışanıyla Türkiye’nin en çok tercih edilen patron markalarından biri olmayı sürdürürken, tüm dünyada rekor bir büyümeyle kapattı. Odaklı, vizyoner ve inovatif çalışmalarımız sonucunda, şimdi kesinleşmeyen sayılara nazaran, 2022’nin tamamını kapsayan konsolide ciromuz 170 milyar TL’ye ulaşacak. Bu da evvelki yıla oranla yüzde 70 büyüme manasına geliyor.” diye konuştu.

Yıldız Holding’in ihracat konusunda da Türkiye’nin yüzünü güldürdüğünü aktaran Tütüncü, Türkiye’de üretip dünyanın dört bir yanına gönderdiğini bildirdi.

Tütüncü, holdingin ana faaliyet alanlarının besin ve perakende olduğunu, güçlerini ve projelerini yüklü olarak bu alanlara yönlendirdiklerini söz ederek, odaklandıkları alanlarda kaynak yaratmaya ve organik büyümeye devam ettiklerini vurguladı.

Şok ve Seç marketlerin sayısı 12 bin 200’ü aştı

Mehmet Tütüncü, besin kesiminde Ülker’in yanı sıra McVities ve Godiva üzere global markalarla faaliyet gösterdiklerini anımsatarak, bu şirketlerin yalnızca Yıldız Holding için değil Türkiye için de küresel olarak iftihar edebilecekleri markalar olduğunu söyledi.

Perakendede ise Şok Marketler, Bizim Toptan ve franchising modelinde faaliyet gösteren Seç Market ile Türkiye genelinde kesintisiz büyüme kaydettiklerini lisana getiren Tütüncü, “Bugün Şok Marketler’in mağaza sayısı 10 bini aşarken, Seç Market ağı 2022 yılının birinci 9 ayında 480 yeni mağaza açarak toplam mağaza sayısını 2 bin 200’ün üzerine çıkardı.” diye konuştu.

Tütüncü, online perakendede CepteŞok ve E-star tertibiyle bu alanda güçlü bir yer oluşturduklarını, ayrıyeten teşebbüs sermayesi şirketi Beğenilen Teşebbüs çatısı altında da büyüme potansiyeli gördükleri alanlara yatırım yaptıklarını anlattı.

11 ayda 11,2 milyar TL ihracat

Yıldız Holding CEO’su Tütüncü, holdingin yalnızca ciro açısından değil, istihdam ve ihracat açısından da kayda bedel bir büyüme sergilediğini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye bizim üretim ve AR-GE üssümüz. Buradaki fabrikalarımızda üretilen eserler, dünyanın dört bir yanında ‘Made in Türkiye’ etiketiyle tüketicilerle buluşuyor. Bu tesislerimizde imal ettiğimiz eserleri özellikle Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’ya ihraç ediyor; böylelikle Türkiye iktisadına de kıymetli katkılar sağlıyoruz. Kasım 2022 prestijiyle ihracatımız geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 106 artış göstererek 11,2 milyar TL olarak gerçekleşti. İhracat gücümüz sayesinde Türkiye’ye ekonomik katma kıymet kazandırmakla iftihar ediyoruz.”

Tütüncü, istihdam konusunda da önemli bir sorumluluklarının bulunduğunu söz ederek, 75 bin çalışanın 12 bin 400’ünün yurt dışında olduğunu, yeni mağazalar açıldıkça istihdama katkılarının da arttığını anlattı.

Ülker, McVitie’s ve Godiva üzere büyük markaları bir ortaya getiren pladis’in ciroda en büyük hisseye sahip olduğunu aktaran Tütüncü, 2022’nin 9 ayında pladis’in konsolide cirodaki hissesinin yüzde 40’a ulaştığını bildirdi.

Tütüncü, Şok Marketler, Bizim Toptan ve Seç Market’in hissesinin yüzde 39 olduğunu belirterek, “2022 sonu prestijiyle Şok Marketler’de geçen yıla nazaran yüzde 110, Bizim Toptan’da yüzde 95, Ülker’de ise yüzde 110 büyüme iddia ediyoruz.” formunda konuştu.

2023 gayesi 250 milyar TL ciro, 4,4 milyar TL yatırım

Mehmet Tütüncü, Kerevitaş’ın 2022’yi büyümede yeni bir rekorla kapatmayı hedeflediğini belirterek, mesken dışı tüketim dalının öncü markalarından g2mEksper’in 2022’deki yüzde 120 düzeyinde başarılı ciro büyümesini bu sene de devam ettireceğini söyledi.

Bu yılın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olması prestijiyle herkes için hayli değerli olduğunu lisana getiren Tütüncü, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Önümüzdeki devir ülkemizin global arenada daha da güçlü pozisyona gelmesine katkıda bulunmaya, ihracat ve üretimle Türkiye’ye katma paha sağlamaya devam edeceğiz. Bu yaklaşımla, 2023’te 250 milyar TL ciro ve yaklaşık 10 bin şahsa ek istihdam amaçlıyoruz. Hedeflediğimiz bu büyümenin sürdürülebilir olması yatırımlardan geçiyor. 2023’te Türkiye’deki yatırımlarımızı 2022’ye nazaran yüzde 76 artırarak 4,4 milyar TL’ye çıkarmayı planlıyoruz. Dünya genelinde yeni coğrafyalara yapacağımız yatırımlarla da Türk bayrağını yurt dışında daha çok sayıda fabrikada ve tesiste dalgalandırmak istiyoruz.”

Başa dön tuşu