Küçükbaş kurbanlıkların kilogram fiyatı ortalama 23 lira

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Lideri Nihat Çelik, küçükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla nazaran yüzde 5-10 civarında arttığını belirterek, “Canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada ortalama 23 liradan süreç görüyor. Fiyatlar bölgesel olarak değişiklik gösterebilir.” dedi.

Çelik, AA muhabirine, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvan fiyatlarındaki değişime ait değerlendirmede bulundu.

Kurban Bayramı’nın simgesinin koç olduğunu anımsatan Çelik, klasik damak tadı ve fiyat olarak ekonomik olması nedeniyle her yıl bayramda çoğunlukla küçükbaş hayvanın tercih edildiğini söyledi.

Çelik, kurban kesecek vatandaşların hem sıhhat hem de ekonomik açıdan küçükbaş hayvanları tercih etmelerinin yararlı olacağını vurgulayarak, Türkiye’de büyükbaş kurbanlığın 3 katı küçükbaş hayvan kesildiğini, bu sene de vatandaşların kurbanlık için koyun ve keçiyi tercih etmelerini beklediklerini söz etti.

“Küçükbaş kurbanlık ıstırabı yok”

Kurban Bayramı için piyasaya sürülen küçükbaş hayvan sayısının evvelki yıllar de olduğu üzere bu yıl da ziyadesiyle kâfi olduğuna işaret eden Çelik, “Kurbanlık hayvan sayısında rastgele bir külfet yok. Her yıl yaklaşık 2,5-3 milyon baş kısmı yapılan küçükbaş kurbanlık mevcudumuz bu yıl 4 milyon baş civarında. Onun için kurban kesecek vatandaşlarımız rahat olsunlar.” diye konuştu.

Kurbanlık maliyetlerine ve fiyatlarına da değinen Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

“Yem maliyetleri bir yılda yaklaşık yüzde 45 yükseldi. Bunların da tesiriyle küçükbaş kurbanlık fiyatları geçen yıla nazaran yüzde 5-10 civarında arttı. Canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada ortalama 23 liradan süreç görüyor. Fiyatlar bölgesel olarak değişiklik gösterebilir.”

Kurbanlık satışı yapanlardan birçoğunun meskenlerini bırakarak öbür kentlere gittiklerine dikkati çeken Çelik, bu bireylerin toplumsal gereksinimleri için belediyelerin yardım etmesi, kurban satış yerlerinin de kaidelere uygun olması gerektiğini kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu