Küçük ev aletleri sektörünün büyüklüğü 1,4 milyar liraya ulaştı

Küçük mesken aletleri dalının büyüklüğü bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 16 artarak 1,4 milyar liraya yükseldi.

Araştırma kuruluşu GfK’nin datalarına nazaran, küçük mesken aletleri bölümü 2018 yılını dünyada ve Türkiye’de cirosal büyüme ile kapattı. Dünyada 66 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşan bölüm bir evvelki yıla nazaran yüzde 7,4 büyüme gösterdi.

Hızla gelişen teknoloji dünyasında “nesnelerin internetinin” bir modülü olmaya aday küçük konut aletleri, şahısların ömür kalitesini artıracak yenilikçi trendleriyle ilerleme gösterirken, klasik eserler de vakit zaman yaşanan ekonomik durgunluklardan başka kesimlere nazaran daha az etkilenerek küresel olarak olumlu görünümünü sürdürdü.

Şarjlı dik süpürgeler, robot süpürgeler, hava temizleme aygıtları, su filtreleri, Laser/IPL aygıtları, saç kurutma makineleri, şarjlı diş fırçaları ve tam otomatik espresso makineleri cirosal olarak en çok büyüyen eser kümelerini oluşturdu.

Dijital dönüşümün tetiklediği tüketim değişiklikleri, küçük konut aletleri kesimini de akıllanmaya ve dijitalleşmeye hakikat itiyor. Taşınabilir ilişkili kahve makinelerinden, diş fırçalarına birçok eserinin artık akıllı versiyonlarının konutlarda kendilerine yer bulmaya başladığı gözlemleniyor.

Küçük konut aletlerinde büyük satış cirosu

Türkiye’de de bölüm Türk lirası bazında büyümeye devam ediyor, geçen yıl yüzde 17 büyüyen kesim, ortalama kurlardaki değişikliklere bağlı olarak dolar bazında yüzde 8 küçüldü. Türkiye’de otomatik Türk kahvesi makineleri, şarjlı dik süpürgeler ve kazanlı sistem ütüler en çok büyüyen segmentler oldu.

Geçen yıl sonundaki izafî artış 2019 yılının birinci aylarına da yansırken, bu yıl birinci çeyrekte küçük mesken aletleri bölümü geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 16’lik büyüme yakalayarak 1,4 milyar lira düzeyine ulaştı.

Bu bölümde yeni jenerasyon Türk kahve makinelerinin ve filtre kahve makinelerinin tesiri ile sıcak içecek hazırlama ve ütü en çok büyüyen kategoriler olurken, besin hazırlama ünitelerinde power blendarlar, saç kurutma makineleri ve şekillendiriciler pazarı da büyümeyi sürdürdü.

Anneler Günü’nde 50 milyon lira ciro

Küçük mesken aletleri bölümü her yıl olduğu üzere 2019 yılında da Anneler Günü’nü hareketli geçirdi. Bu yıl Anneler Günü haftası satışları, evvelki haftaların satış ortalamasına nazaran yüzde 247 artış gösterdi. Kelam konusu haftada gerçekleşen ciro 50 milyon lira oldu.

Araştırmaya nazaran, bu sene küçük konut aletleri pazarı dünyada gelişen 3 ana akım olan “sağlıklı yaşam”, “kolaylık” ve “dijitalleşme” ekseninde üretilecek yeni inovatif eserlerle büyümeye devam edecek.

Başa dön tuşu