Çin’den Trump’a ticaret anlaşması tepkisi

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Lideri Donald Trump’ın Çin iktisadının bu yılın ikinci çeyreğinde kaydettiği yüzde 6,2’lik büyümeyi “ticaret savaşının sonucunda yavaşlama” olarak tanımlamasını “yanlış yönlendirme” olarak nitelendirdi. 

Bakanlık Sözcüsü Gıng Şuang, başşehir Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Lider Trump’ın “Çin iktisadının çok yavaşladığı için Pekin hükümetinin ABD ile acil bir mutabakata ulaşmayı umduğu” istikametindeki kelamlarının, “tamamen yanlış yönlendirme” olduğunu söyledi.

Küresel ekonomik büyümedeki belirsizlik ve istikrarsızlıklara bakıldığında Çin’in gayri safi ulusal hasıla puanının düzgün olduğunu tabir eden Gıng, Çin’in tek taraflı olarak mutabakata ulaşma arayışının olmadığını lisana getirdi. 

ABD’de pek çok kesimden ve tüketicilerden Çin’e tarife uygulanmasına reaksiyon olduğuna işaret eden Gıng, “Çin ve ABD’nin iki tarafın faydasına olan bir muahedeye ulaşması, yalnızca iki ülke halkının faydasına değil, tıpkı vakitte milletlerarası toplumun genel beklentisi.” diye konuştu. 

Çin Ulusal İstatistik Ofisi, Çin iktisadının bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6,2, bu yılın birinci yarısında ise yüzde 6,3 büyüdüğünü açıklamıştı. 

ABD Lideri Trump, Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıklamasına ait toplumsal paylaşım platformu Twitter hesabında, Çin’in son 27 yılda en düşük büyümeyi kaydetttiğini belirterek, “ABD’nin uyguladığı tarifeler, şirketlerin Çin’den ayrılarak tarife uygulanmayan ülkelere gitmesinde büyük bir etken, binlerce şirket ayrılıyor. Bu yüzden Çin bir mutabakat yapmak istiyor.“ tabirlerini kullanmıştı.

Başa dön tuşu