Kritik Kripto Para Yasası, Meclis Komitesinde Durduruldu!

Bitcoin madencilerinin maliyet tasarrufu sağlayan şebeke programlarına katılımını sınırlandıracak bir Teksas eyalet tasarısı, eyalet Temsilciler Meclisi’ndeki bir komiteyi geçemedi. Yani kripto para yasasının ilerlemesi durdu. SB 1751 sayılı yasa tasarısı Nisan ayında eyalet Senatosundan oybirliğiyle geçmişti. Tasarı, Bitcoin madencilerinin elektrik şebekesi talep artışı gördüğünde faaliyetlerini durdurmaları için kredi olarak ödeme aldıkları programa katılımını yüzde 10 ile sınırlandıracak ve sektör için vergi indirimlerini kaldıracaktı. İşte detaylar…

Kripto para tasarısı, 19 aylığına arafta kaldı

Teksas’taki yasama oturumu Pazartesi günü sona erdi. Kripto para birimiyle ilgili olanlar da dahil olmak üzere birçok önemli yasa tasarısını potansiyel olarak 19 ay boyunca çözülmeden kaldı. Teksas iki yılda bir yapılan yasama programına göre faaliyet gösteriyor. Yani eyalet milletvekilleri her iki yılda bir düzenli oturumlar için bir araya geliyor. Bir sonraki olağan oturumun 14 Ocak 2025 tarihinde başlaması planlanıyor.

Sıcak Gelişme: Bu Bitcoin Borsasından Kısıtlama Kararı!

Belirsizlik içinde kalan önemli yasama konularından biri, kripto para madencileri için vergi indirimlerini ortadan kaldırmayı ve enerji tüketimine daha katı düzenlemeler getirmeyi amaçlayan bir Teksas Senatosu tasarısıdır. Senato Bill 1751 olarak bilinen tasarı, Temsilciler Meclisi komitesine sevk edilmeden önce Nisan ayı başında Senato’dan oybirliğiyle onay aldı. Ne yazık ki, Meclis oturumu kapatmadan önce tasarıyı oylamadı ve akıbetini belirsiz bıraktı.

Tasarının Meclis’ten geçemeyeceği haberi, tasarı sürecine yoğun bir şekilde dahil olan bir savunucu olan Dennis Porter’in tweet’iyle öne çıktı. Porter yaptığı açıklamada, “Bu galibiyet ABD’de enerji inovasyonunun büyümeye devam etmesini sağlıyor” dedi. Ayrıca “Bitcoin topluluğunun gücünü vurguluyor” diye ekledi. Açıklamada, Porter’ın kuruluşu Satoshi Action Fund’ın yanı sıra sektör grupları Digital Chamber of Commerce ve Texas Blockchain Council tarafından tasarıya karşı yürütülen kampanyanın önemi vurgulandı.

Bitcoin savunucularından eleştiri geldi

Üç Cumhuriyetçi eyalet senatörü tarafından desteklenen Senato Bill 1751, bölgedeki kripto savunucularından eleştiri aldı. Teksas Blockchain Konseyi’nde iş geliştirme direktörü olan Kristine Cranley, tasarının madenciler üzerindeki etkisiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Zira faaliyetlerine “keyfi bir sınır” getirildiğine işaret etti. Bunun da dengeleme hizmetleri için artan maliyetlere yol açtığını belirtti.

Diğer yandan, kripto ile ilgili bir başka tasarı olan House Bill 1666, yasama sürecinde bir miktar ilerleme kaydetti. Ancak henüz yasalaşmadı. Tasarı, kripto para borsalarının müşterilerine karşı her türlü yükümlülüklerini karşılamak için yeterli rezerv tutmalarını gerektiriyor. Tasarı Nisan ayında Meclis’ten ve Mayıs ayında Senato’dan geçerek 22 Mayıs’ta Vali Greg Abbott’a gönderildi. Vali Abbott’un tasarıyı imzalamak ya da veto etmek için 20 günü var. Herhangi bir işlem yapılmazsa, tasarı onun imzası olmadan yasalaşacak.

Ancak, kripto ile ilgili politikalar, milletvekillerinin oturumun son tarihinden önce sonuçlandıramadığı tek yasa tasarısı değildi. Emlak vergisi kesintileri için bütçe fazlasından yararlanma ve sınır güvenliğini artırma önerileri de tamamlanamadı. Vali Abbott, tamamlanamayan işleri ele almak üzere Özel Oturum çağrısında bulunma yetkisine sahip. Zira Pazartesi günü normal oturumun sona ermesinden kısa bir süre sonra Abbott, açıklama yaptı. Emlak vergisi ve sınır güvenliği politikasına odaklanan bir Özel Oturum toplandığını duyurdu.

Abbott, kriptolar için özel oturum çağrısı yapacak mı?

Vali Abbott yaptığı açıklamada, ele alınması gereken kalan kritik maddeleri kabul etti. Ancak belirli bir kripto politikasından bahsetmedi. Ocak 2025’ten önce başka toplantıları yapıp yapmayacağını zaman gösterecek. Vali Abbott’un 2021’deki normal oturumun sona ermesinin ardından, 10 ila 20 farklı konuyu ele almak için her biri yaklaşık 30 gün süren üç özel oturum çağrısında bulunduğunu belirtmek gerekir.

Kripto Para Milyarderi: Bu Altcoinler Menkul Kıymet Olabilir!

Sonuç olarak Teksas’taki kripto ile ilgili yasa tasarılarının kaderi şu anda belirsizliğini koruyor. Kripto topluluğu ile paydaşlar hevesle bir çözüm beklenmekte. Madenciler ve borsalar için düzenlemeler ve vergi teşviklerine ilişkin uzun süreli belirsiz var. Bu da eyaletteki kripto para birimi endüstrisi üzerinde etkileri olabilir. Zira Teksas, elverişli düzenlemeler ve ucuz enerji sayesinde dünyanın en büyük madencilik merkezlerinden biri.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu