Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne?

Kripto paralar konusunda söz konusu olan bir çok yasa tasarısı var. Ancak konunun henüz netleşmediğini görüyoruz. 2022’den bu yana, stablecoin’lerden tutun da Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicilerinin yetki alanlarına kadar her şeyi yönetmeyi amaçlayan en az 50 dijital varlık yasasının Kongre’ye sunulduğu bildirildi. Ancak bunlardan en az dördü dikkat çekiyor. Ayrıntılara bakalım.

Kripto paralar için: 21’inci yüzyıl için finansal yenilik ve teknoloji yasası

Bu tasarı 20 Temmuz’da sunuldu. Bir dijital varlığın emtia mı yoksa menkul kıymet mi olduğunu belirlemeye çalışıyor. Ayrıca bunun için sağlam bir süreç oluşturmayı hedefliyor. Diğer taraftan düzenleyicilerin yetki alanlarını netleştirmeyi amaçlıyor. Amerika Birleşik Devletleri Meclisi Tarım ve Finansal Hizmetler Komitelerinin Cumhuriyetçi üyeleri tasarıyı sundu. Buna göre, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) dijital emtialar üzerinde yetki verecek. Ayrıca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yargı yetkisine açıklık getirecektir.

kripto

Menkul kıymet olarak etiketlenen kriptolar için de emtia olarak yeniden etiketlenmeleri için bir yol açılacak. Buna göre geçmişteki yasal kararlar nedeniyle etkin bir şekilde kapatılan bazı projeleri gündeme getirecek. Yani bu projeler faal hale gelecek.

Sorumlu finansal yenilik yasası (RFIA)

Lummis-Gillibrand tasarısı veya RFIA olarak bilinen benzer hedeflere sahip bir tasarı bu. SEC ve CFTC’nin kripto düzenlemesindeki rollerini netleştirmeyi amaçlıyor. Yasa bilgi formuna göre, “FTX tarzı başka bir olayın meydana gelmesini önlemek için” yasalar önemli. Buna göre daha fazla tüketicinin korunması amaçlar dahilinde. Diğer taraftan dijital varlık vergisi muamelesine de açıklık söz konusu. Buna göre Federal Rezerv’e kripto firmalarından ana hesaplar için banka başvurularını “adil bir temelde” işleme koyması emredilecek.

Ayrıca, stablecoin ihraç etmelerine izin verilen tek kurumların mevduat kurumları olduğunu görecek. Diğer taraftan, vergi kanununda merkezi olmayan özerk kuruluşlara (DAO’lar) yer açacak. Buna göre sektörle ilgili bir dizi düzenli raporun yanı sıra bir danışma komitesi görevlendirecektir.

Dijital varlık piyasası yapısı tasarısı (DAMS)

1 Haziran’da tanıtılan DAMS, SEC ve CFTC’nin kripto ile ilgili rollerini tanımlamayı amaçlıyor. Diğer taraftan kriptokoin.com olarak baktığımızda düzenleyicilerin belirli kripto para birimlerinin menkul kıymet veya emtia olup olmadığına karar vermeleri için bir çerçeve belirlemeyi de hedefliyor.

kripto

Temsilci Maxine Waters, 26 Haziran’da Hazine Bakanı Janet Yellen ve SEC Başkanı Gary Gensler’e mektup göndererek tasarıya ağırlık vermelerini istedi. Önerilen tasarıya göre, belirli bir kripto tokena emtia statüsü verilmeden önce, yeterince merkezi olmadığını kanıtlamak için SEC ile sertifikasyondan geçmesi gerekecek. Kripto borsaları SEC’e alternatif bir ticaret sistemi (ATS) olarak kaydolacak. Ayrıca düzenleyici, dijital varlık ticareti yapan bir platform nedeniyle kaydı reddedemeyecektir.

kripto

Kripto firması Prometheum, SEC’e kayıtlı bir ATS’dir. Buna göre SEC’in hangi varlıklara izin verdiği şu anda belirsiz. Ancak dijital varlıkların ticaretini, takasını, mutabakatını ve saklanmasını belirleme adımını atması mümkün. DAMS, ATS kurallarını netleştirecek. Ayrıca dijital emtiaların ve stablecoin’lerin ATS platformlarında işlem görmesine izin verecek. Diğer taraftan SEC’in, gereksinimleri karşıladıkları takdirde broker-bayilerin kripto para birimlerini saklamasına izin vermesi gerekecektir.

Kripto paralar için: Dijital emtia borsası yasası (DCEA)

İlk olarak Eylül 2020’de gündeme geldi. Sonra DCEA’nın güncellenmiş bir versiyonu en son Nisan 2022’de yeniden gündeme geldi. Ayrıca stablecoin sağlayıcılarının kayıt ve raporlama gereklilikleri dahil olmak üzere “sabit değerli dijital emtia operatörü” olarak kaydolabileceğini ekledi. DCEA, CFTC’ye diğer emtia borsalarıyla aynı kurallar altında getirilen spot borsaları kaydetme ve düzenleme yetkisi vermektedir.

Menkul kıymet olarak kabul edilmeyen kripto para birimleri CFTC’nin yetkisi altında dijital emtia olarak etiketleniyor. Buna göre SEC kripto menkul kıymet tekliflerini denetleyecektir. Kripto proje geliştiricileri, varlıklarını bir borsada halka açık bir şekilde işlem yapmak ve listelemek için gereken açıklamaları sunmak üzere CFTC’ye gönüllü olarak kaydolacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu