Bugün Kripto Paraları Çok Kritik 4 Olay Bekliyor!

Önümüzdeki 24 saat, çeşitli nedenlerden ötürü tüm kripto endüstrisi için son derece kritik. Bu haftaki makroekonomik olayların yanı sıra, kripto piyasasındaki fiyatları büyük ölçüde etkileme potansiyeline de sahipler. İşte detaylar…

Kripto para birimleri için kritik olaylar var

Bugün, 13 Haziran Salı günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) en az dört kez merkez sahneye çıkacak. Ancak belki de en büyük potansiyel etkiye sahip olay, Ripple davasında SEC’in dahili Hinman belgelerinin sızdırıldığı iddiası. Hinman belgeleri, Ethereum’un (ETH) şu anda SEC Başkanı Gary Gensler tarafından itiraz edilen menkul kıymet olmayan bir varlık olarak sınıflandırılmasına ışık tutabilir. Ripple ile yaşanan hukuki anlaşmazlığın hemen başında SEC, Hinman belgelerinin geçersiz ilan edilmesini talep etmişti.

Bu Kripto Para Platformu İşlemleri Aniden Durdurdu!

Haziran 2018’de, SEC’in finans bölümünün o zamanki direktörü William Hinman, bir konuşmasında kripto para birimi Ethereum’un bir menkul kıymet olarak kabul edilmemesi gerektiğini ilan etmişti. Ripple için bu belgeler bu nedenle özel bir önem taşıyor. SEC talebinde, hassas dahili verilerin gizliliğinin korunması ihtiyacına atıfta bulunuyor. Ayrıca SEC, Hinman’ın konuşmasıyla ilgili belgelerin yargılamalarla “ilgili olmadığını” savunmakta. Ancak Ripple durumu tamamen farklı görüyor. Daha dün, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bir cevap tweet’inde şöyle yazdı:

Keşke şimdi daha çok açıklama yapabilseydim, ama bu kadar bekledik (18+ ay), haddimi aşmak istemiyorum… @s_alderoty ve ben beklemeye değdiğine inanıyoruz.

Hinman belgelerinin yalnızca Ripple için değil, tüm kripto endüstrisi için büyük önem taşıdığı söylenebilir. Bildirildiği üzere, kripto varlıkların ikincil piyasa işlemlerinin sınıflandırılmasına ilişkin ifadeler içermeleri halinde SEC’in Coinbase ve Binance davalarındaki iddialarını çürütme potansiyeline de sahipler. Sadece XRP’den değil, son günlerde SEC’in Binance / Coinbase davalarından en çok etkilenen altcoinler arasında bir yükseliş tepkisi muhtemel olacaktır.

13 Haziran’daki diğer önemli olaylar neler?

Ayrıca SEC’in Binance US aleyhindeki geçici yasaklama emrine (TRO) ilişkin duruşma da büyük önem taşıyacak. Altcoinhaberi.com olarak da bildirdiğimiz gibi SEC geçtiğimiz hafta Washington DC’deki bir federal yargıçtan Binance’in ABD’deki iştirakinin varlıklarını dondurmasını istedi. Binance US o zamandan beri SEC’in talebine karşı bir itirazda bulundu. Gerekçeler, hareketin şirketin işini sakatlayacağını ve müşterilerine zarar vereceğini belirtiyor.

Bir kripto para platformu olan Lookonchain, daha önce yatırımcıları, büyük piyasa yapıcı DWF Labs tarafından tutulan bazı altcoinlerin borsalara gönderildiğini belirterek potansiyel fiyat dalgalanmaları konusunda uyarmıştı. Lookonchain'in duyurusunun ardından DWF Labs Başkanı Andrei Grachev altcoin transferlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Binance US, Aralık 2020’den bu yana SEC soruşturmasıyla işbirliği yapmak için “önemli çabalar” gösterdiğini iddia ediyor. Şirket ayrıca CEO Changpeng Zhao’nun BAM Trading’in banka hesabına sahip olduğunu doğruluyor. Ancak hesap için imza yetkisine sahip olmadığını iddia ediyor. BinanceUS, sorunlu kripto platformu savunmasını hazırlarken, SEC’in icra bölümünün eski bir eş direktörü olan George Canellos da dahil olmak üzere Milbank LLP’den dört avukat getirdi.

Bir başka önemli olay: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) da Coinbase’in kural koyma dilekçesine yanıt vermek için bugüne kadar süresi var. Dört hafta önce SEC, herhangi bir kural koymanın yıllar alabileceğini ve bu arada yaptırım eylemlerinin devam edeceğini belirten bir ilk yanıt verdi. Son olarak, SEC’in önerdiği genişletilmiş borsa tanımı için kamuya açık yorum süresi de Salı günü sona eriyor. Genişletilmiş tanım, DEX’lerin menkul kıymet borsaları olarak kaydolmak zorunda kalmasıyla sonuçlanabilir.

Bu Hafta O 50 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar Listesi!

ABD’deki mevzuat gerekliliği ayyuka çıktı

ConsenSys’in avukatı Bill Hughes’un yazdığı gibi, bu durum yeni ABD mevzuatına acilen ihtiyaç duyulduğuna dair ikna edici bir kanıttır. Bu teklif, kuralları doğru tahmin etme yükünü blok zinciri alanına yüklemektedir.

Bu da ConsenSys gibi yazılım şirketlerinden ürünlerimizi kullanan yazılım geliştiricilere kadar yanlış tahmin yapan herkesin potansiyel olarak ağır cezalarla karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor. Hughes, “Bu aynı zamanda SEC’in bir kuralın ihlal edilip edilmediğini olaydan sonra belirlemesine de olanak tanıyor – bu da yasal sürecin yasakladığı geriye dönük bir cezalandırma biçimi” diyor. Şu anda, toplam kripto piyasa değeri Cumartesi günü önemli 200 günlük EMA’nın altına düştükten sonra 1.02 trilyon dolar oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu