Kilosu 250 euroya ihraç ediliyor

Türkiye’nin verimli orman yerlerinde yetişen ve “kara elmas” olarak nitelendirilen kuzu göbeği mantarı, kilogramı 250 eurodan ihraç ediliyor.

Ege Bölgesi’nde şubat ortasında, Doğu Anadolu’da mayıs sonunda toplayıcılığı sona eren kuzu göbeği mantarı, yetiştiği bölgelerdeki vatandaşlar tarafından yaş ya da kurutularak satışa sunuluyor.

Kilogramı bin liraya kadar alıcı bulan ve halk ortasında “kara elmas” olarak nitelendirilen mantar, köylüden tüccara, oradan da ihracatçılara geliyor.

İhracatı da yaş ve kuru yapılan kuzu göbeği, bilhassa Avrupa ülkelerinden talep görüyor.

Raf ömrünün kısa olmasından ötürü uçakla gönderilen “kara elmas”ın ihracat kilogramı ise 250 euroya kadar çıkıyor.

500 TON İHRAÇ EDİLİYOR

Ardıç Tarım Genel Müdürü Mürteza Yazıcı, kuzu göbeği mantarının çam ve meşe olan bütün ormanlarda yetiştiğini söyledi.

Türkiye’de yaklaşık 500 ton toplanan mantarın çabucak hepsinin ihraç edildiğini vurgulayan Yazıcı, eserin kendilerine gelene kadar bir bebek üzere bakıldığını tabir etti.

Yazıcı, taze kuzu göbeğini bir yahut 3 kilogramlık paketlerle ihraç ettiklerini bildirerek, “Kurusunu da ambalajlarla, karton kolilerde yahut müşterinin talebi üzerine kiloluk, 50 gramlık, 100 gramlık alüminyum folyo torbalarda ihraç ediyoruz” diye konuştu.

Ürünün köylüden alındığı üzere değil, belirli kademelerden geçtikten sonra satıldığını aktaran Yazıcı, uzunluğu, kalitesi, hastalık durumu, küflenmesi üzere birçok ögeye nazaran eserlerin tasnifinin yapıldığını belirtti.

Ürünün daha çok Avrupa ülkelerinden talep gördüğünü, son yıllarda Uzak Doğu ülkelerinin de istekte bulunduğunu anlatan Yazıcı, şunları kaydetti: “Fiyatlar da 160 eurodan başlar 250 euroya kadar çıkar. Bedelli bir eser. Bu mantar çeşidi dünyada trüften sonra ikinci sırayı alıyor. Biz buna kara elmas diyoruz. Bu elmastan köylü de ortadaki tüccar da ihracatçı da kazanıyor. Bu mantar çoklukla yurt dışında lüks restoranlarda yemeklerin yanında bir tane olarak servis ediliyor. Daha kıymetsiz olan sap kısmının da çorbada yahut soslarda kullanıldığı oluyor. Bir kısmı da ilaç endüstrisinde kullanılıyor.”

Türkiye’de kuzu göbeği mantarı ihracatını gerçekleştiren 8 firma olduğunu lisana getiren Yazıcı, “Zaman vakit ihracattaki talebe yetişemeyebiliyoruz. Talebi karşılayamıyoruz. Bu kalitede kuzu göbeği öbür ülkede yetişmiyor. Bizim mantar çeşitlerimiz her vakit dünyada tercih ediliyor” tabirlerini kullandı. 

Başa dön tuşu