Katar Yatırım Otoritesi, Credit Suisse’in en büyük 2. hissedarı oldu

Devlet servet fonundan gelen bir evraka nazaran, Katar Yatırım Otoritesi, Credit Suisse Group AG’deki payını yaklaşık yüzde 5,6’dan yüzde 6,87’ye çıkardı. Satın almayla birlikte Katar Yatırım Otoritesi, Suudi Ulusal Bankası’nın çabucak akabinde İsviçre bankasının en büyük ikinci hissedarı oldu.

Bu ayın başlarında, Credit Suisse’in uzun müddettir en büyük hissedarı olan ve bir vakitler yaklaşık yüzde 10 paya sahip olan Harris Associates’in payının yüzde 3’ün altında olduğu bildirilmişti. Credit Suisse’in ana sermayedarı olan Suudi Ulusal Bankası ise şu anda sahip olduğu yaklaşık yüzde 10’luk pay ile listenin başında yer alıyor.

Katar Yatırım Otoritesi, 2021 yılı Nisan ayında Credit Suisse’in yaklaşık 2 milyar dolarlık dönüştürülebilir tahvil ihracına katılmıştı.

Sermaye piyasalarını, danışmanlık ve kaldıraçlı finans işlerini Credit Suisse First Boston markası altında bir butik üniteye dönüştürmeyi planlayan İsviçre bankası, geri kalan ticaret işlerini varlık idaresi işiyle daha yakından entegre etmeyi içeren stratejik bir yenilemeden geçiyor.

Başa dön tuşu