Karadeniz gazını aktaracak kara boru hattı tamamlandı

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Mart’ta ulusal sisteme bağlanacak doğalgaz alanında çalışmaları kapsamanıda Sakarya Gaz Alanı’ndaki doğalgazı ulusal sisteme aktaracak ölçüm istasyonu ve boru sınırının tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, “Yerli gaz, denizin 170 kilometre açığından özel borularla Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’ne geldikten sonra burada birtakım süreçlere tabi tutulacak. Buradaki süreçler Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO) tarafından yürütülecek. Akabinde Karadeniz gazı ulusal sisteme bağlanmak için BOTAŞ’a iletilecek. BOTAŞ’ta test edilecek gaz, sonrasında da meskenlere teslim edilmek üzere boru çizgisine iletilecek” sözleri kullanıldı.

İlk etapta 10 milyon metreküp gaz aktarılacak

Sahadan birinci etapta günlük 10 milyon metreküp gaz transferi yapılacak olsa da Filyos Doğal Gaz Ölçüm İstasyonu’nun günlük 50 milyon metreküp kapasiteli tasarlandığı belirtilen açıklamada, gazı ulusal sisteme aktaracak ölçüm istasyonu ve boru sınırının BOTAŞ takımları tarafından tamamlandığı kaydedildi.

Açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

Yerli gazı ulusal sisteme bağlamak için birinci etapta 36 kilometrelik boru çizgisi seriminde takımlar özel geçiş uygulamalarını devreye aldı.

Proje kapsamında yol, dere, güç nakil çizgileri üzere 87 nokta özel geçiş uygulaması yapıldı. Bu uygulama toplam boru çizgisinin yüzde 10’unu oluşturdu.

Bunların yanında yerleşim yerlerinde de özel geçişler yapıldı. Takımların zorlayan en kıymetli faktörlerden birisi de eğim oldu. Yüzde 65’lik kısmı yüksek eğimli arazinden oluşan boru çizgisi güzergahında kimi vakit özel ekipmanlar kullanıldı.

Başa dön tuşu