Kamu işçisinin gözü hükümetin zam teklifinde

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin emekçinin 2019-2020 periyodunda alacağı fiyat artırımının belirleneceği Toplu İş Kontratlarıyla ilgili ikinci toplantı bugün yapılacak. Hükümetin bu toplantıda, Türk-İş’in tüm kamu emekçilerine seyyanen brüt 300 lira artırım, birinci altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah hissesi talebine karşı artırım teklifini sunması bekleniyor.

Karayolları, demiryolları, vilayet özel yönetimleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin emekçiyi ilgilendiren Toplu İş Kontratlarının yürürlük müddetlerinin dolması üzerine hükümet ve Türk-İş, yeni kontrat için geçen hafta masaya oturmuştu.

Tarafların Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının konut sahipliğinde bugün saat 15.00’te ikinci defa bir ortaya geleceği öğrenilirken, toplantıda hükümetin, Türk-İş’in talebine karşı artırım teklifini sunması bekleniyor.

Teklifin akabinde taraflar ortasında görüşmeler artırım oranı üzerinden yürütülecek.

Kamu emekçileriyle ilgili kelam konusu Toplu İş Kontratları, memurların toplu kontratı başta olmak üzere özel kesimde imzalanacak toplu kontratların çerçevelerini de belirlemesi açısından da kıymet taşıyor.

– Türk-İş’in teklifi

Hükümet ve Türk-İş yetkilileri ortasındaki birinci görüşmede Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, 2019 Devri Kamu Kısmı Toplu İş Sözleşmesi’ne dair taleplerini Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sunmuştu.

Türk-İş’in, tüm kamu emekçilerine seyyanen brüt 300 lira artırım, birinci altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah hissesini içeren talebine karşılık Bakan Selçuk “İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan çalışanlarımızın mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek kesin bir sonuca ulaştıracağız.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

AA

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu