Mnuchin: Ticaret görüşmeleri verimli giderse Pekin’e gidebiliriz

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, kendisinin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın bu hafta telefonda gerçekleşecek ticaret görüşmelerinin verimli geçmesi durumunda Pekin’e bir ziyaret gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Mnuchin, Pazartesi günü Beyaz Saray’da gazetecilerie yaptığı açıklamada, “Bu hafta, bir öteki telefon görüşmemiz olmasını bekliyoruz ve katettiğimiz yola nazaran tekrar o noktaya gelebilmek için uygun bir bahtımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

Planlanan telefon görüşmesi, ABD Lideri Donald Trump ve Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in Haziran sonunda G-20’de gerçekleşen doruklarının akabinde üst seviye ticaret yetkilileri ortasında gerçekleşecek ikinci telefon görüşmesi olacak .

Liderler G-20 tepesinde bir ortaya gelerek, Mayıs ayında çöken görüşmeleri tekrar sürdürme kararı almışlar lakin kesin muahede için net bir vakit ve çerçeve sunmamışlardı.

Trump, Pazartesi günü attığı tweette, ABD’nin uyguladığı ek gümrük vergilerinin Çin iktisadı üzerinde değerli tesirleri olduğunu belirtmiş ve “ABD’nin vergileri, şirketlerin Çin’den ayrılıp vergi uygulanmayan ülkelere taşınmasında temel etken. Bu yüzden Çin mutabakat yapmak ister” dedi.

Trump’ın yorumları, dünyanın en büyük ikinci iktisadı olan Çin’in yüzde 6.2 ile son 27 yılın en düşük düzeyinde gerçekleşen büyüme verisinin akabinde geldi.

 

 

Başa dön tuşu