Jupiter/Arevalo: Fed’in faiz indirimine sevinmek için neden yok

Jupiter Asset Management Ltd. gelişen piyasa borç stratejisti Alejandro Arevalo’ya nazaran, Fed’in 10 yıl sonra yapacağı birinci faiz indirimine sevinmek için sebep yok.

Gelişen piyasa tahvil portföyünü son iki ayda yatırım yapılabiir düzeyin altında nota sahip tahvillerden daha yatırım yapılabilir nota sahip menkul değerlere çeviren Arevalo, “Piyasalar Fed’in siyaset değişimini olumlu bir şey olarak görerekyanlış okuyorlar,” dedi ve “Eğer Fed faiz düşürüyorsa, bu ekonomilerinde bir sorun olduğundan dolayıdır. Yılın ikinci yarısının daha engebeli olacağını düşündüğümüzden ötürü daha defansif oluyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Jupiter’in 51 milyar dolarlık varlığının idaresine yardımcı olan Arevalo, kıymetli bir yavaşlama olan ülkelerdeki finans şirketlerinin tahvillerini sattığını, öte yandan, Çin’den gelen talebin artmasından ötürü, Brezilya’da kağıt hamuru ve kağıt ihracatçılarının varlıklarını ve tıpkı vakitte Çin’de domuz eti bölümünü olumsuz etkileyen domuz gribinden faydalanan et ihracatçılarının varlıklarını artırdığını söyledi.

Fed öncülüğünde güvercin bir tavır sergilemeye başlayan dünyanın önde gelen merkez bankaları, negatif getirili tahvil ölçüsünde güçlü bir artışı tetikledi ve bunun sonucu gelişen piyasa tahvillerinin cazibesi arttı. Gelişen piyasa yüksek getirili dolar cinsinden tahvillerin ortalama faizi Salı günü yüzde 7.19 düzeyindeydi ve bu yatırım yapılabilir nota sahip tahvillerin ortalamasının yaklaşık iki katı seviyeyi işaret ediyor. Gelişen piyasa tahvillerinin ortalama getirisi Temmuz ayının başlarında yüzde 7.09’a inerek bir yılın en düşük düzeyini görmüştü.

Arevalo, “birçok durumda, faiz farkları birçok yüksek faizli şirket ve ülkenin temel durumunu yanlışsız olarak yansıtmıyor,” dedi ve “Faizleri takip eden yatırımcılardan gelen kaydadeğer bir talep görüyoruz ve bu nedenle kar realizasyonu için çok âlâ bir zaman” değerlendirmsinde bulundu.

Başa dön tuşu