Dolandırıcılık Uyarısı Yapıldı! Shiba Inu Yatırımcıları Dikkat!

Shiba Inu özel dolandırıcılık uyarı sayfası, yatırımcıları ilgilendiren bir uyarı yayınladı. Bu bağlamda, sahte Shibarium test-net ödüllerini tanıtan yeni bir dolandırıcılık planı hakkında bilgi verdi.

Shiba Inu ekosistemini hedef alan dolandırıcılığa karşı uyarı

Shiba Inu ekosistemini hedef alan dolandırıcılık planlarını duyurmaya adanmış topluluk odaklı sayfa Shibarmy Scam Alerts, topluluğa sahte Shibarium test-net ödüllerini tanıtan yeni bir planla ilgili bir uyarı yayınladı. Kısa süre önce attığı bir tweet’te Shibarium için test-net ödülü olmadığını doğrulayan hesap, Shiba Inu topluluğuna böyle bir ödülün varlığına dair dolaşımda olan iddiaları dikkate almamalarını tavsiye etti. Sayfa ayrıca yatırımcıları şemanın kurbanı olmamaya çağırdı.

Özellikle, şemaya yakından bakıldığında, dolandırıcılık kampanyasının birden fazla Twitter hesabını içeren ayrıntılı bir kampanya olduğu görülüyor. Bu hesaplar muhtemelen bu şema için açıkça oluşturulmuş bot hesaplar. Çok sayıda hesabın çoğalması, dolandırıcılığa özgünlük hissi vermeyi amaçlıyor.

Yapılan bir araştırma, iki ana Twitter hesabının bu planı düzenlediğini ortaya çıkardı. Bunlardan ilki, SHIB, BONE ve LEASH sahiplerine “Shibarium lansman ödülleri” vaat eden sözde Michele Fratus hesabı. Ne yazık ki, bu hesaptan atılan ilk tweet 224.000’e varan görüntülenme sayısına ulaştı. Bu da şimdiye kadar 11.000’den fazla etkileşimle geniş bir kitleye ulaştığını gösteriyor. Bu yüksek rakamlara rağmen, yatırımcıların hesabın kötü niyetli olduğunu unutmaması gerekiyor.

Bu şemadaki ikinci ana hesap, topluluk tarafından atanan Shiba Inu proje lideri Shytoshi Kusama’nın taklidi. Hesap, lider geliştiricinin bilgilerini kopyalıyor. Ancak, kolay tespit edilmesini önlemek için “Shytoshi” adındaki “h” harfini dikkatlice “k” ile değiştiriyor.

Shiba Inu
Sahte Shytoshi Kusama Sayfası

Dolandırıcılıkta sınır yok!

Geleneksel finans gibi kripto dünyası da dolandırıcılık planlarının yuvası haline geldi. Bununla birlikte, kripto endüstrisi, bu kötü aktörler için daha cazip. Çünkü, Blockchain’in sahip olduğu daha yüksek gizlilik seviyesi buna imkan sağlıyor. Sonuç olarak, dolandırıcılık planları sahneyi çoğalttı. Bunu göz önünde bulundurarak, yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. Meraktan bile olsa bilinmeyen bağlantılara tıklamamaları tavsiye ediliyor. Bu dolandırıcılık planlarına vereceğiniz mükemmel yanıt oldukça basit: rapor et ve engelle.

Sadece iki hafta önce Kusama, geliştirme ekibinin yaklaşmakta olan Shiba Inu ekosistem tokenleri SHI ve TREAT’i henüz piyasaya sürmediğini doğruladı. Yatırımcıları dikkatli olmaları ve dolandırıcılığa kurban gitmemeleri konusunda uyardı. Altcoinhaberi.com olarak bildirdiğimiz üzere, bu ayın başlarında, bir Shiba Inu pazarlama uzmanı olan Lucie, borsaları hedef alan bir dolandırıcılığa dikkat çekti. Lucie, bazı kötü niyetli aktörlerin SHIB ekibinin bir parçası olduklarını iddia ederek borsalara yaklaştığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu