JP Morgan: ABD – Çin ateşkesi birkaç ay iyimserliğe neden olacak

ABD ile Çin ticaret savaşlarını daha fazla artırmamak konusunda anlaşırken JP Morgan Chase Yöneticisi piyasalarda bu nedenle oluşan iyimserliğin birkaç ay sürebileceğini söz etti

ABD Lideri Donald Trump ile Çin Devlet Lideri Şi Cinping Japonya’da hafta sonu gerçekleşen G20 doruğunda karşılıklı olarak eserlerine ek tarife getirmeme konusunda uzlaştı. Bu haber Asya Pasifik bölgesi Borsalarında yükselişe neden oldu.

J.P. Morgan Chase Asya Pasifik Lideri Jing Ulrich Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye yaptığı değerlendirmede “Şimdilik piyasalar daha optimist fiyatlama yapıyor, bence bu optimist ton birkaç ay daha sürebilir” yorumunu yaptı.

Ulrich hafta sonu yaşanan gelişmelerin global iktisat üzerinde süreksiz de olsa bir meçhullüğü ortadan kaldırdığına, artık yatırımcılaırn pay senetlerini etkileyen şirket karlılıkları ve Çin iktisadında ıslahatlar üzere öbür bahislere odaklanabileceğine dikkat çekti.

GEVŞEK PARA POLİİTKALARI

Uzman, yatırımcı algısının Merkez Bankaları’nın para siyasetlerinde gevşeme isteğinden olumlu etkileneceğini söz etti ve “Fed ve Avrupa Merkez Bankası üzere büyük bankalarının faiz indirmesi, ticaret savaşının neden olduğu birtakım olumsuz ekonomik gelişmeleri aksine çevirmeye yardımcı olabilir” değerlendirmesini yaptı.

ABD ile Çin’in ticaret tansiyonunu çözmek için tam mutabakata varmadığını da hatırlatan uzman “Bu da gelecek  aylarda ticaret savaşlarının takip edileceği manasına geliyor” yorumunu yaptı.

 

Başa dön tuşu