İran Petrol Bakanı: İran adıyla petrol ihraç edemiyoruz

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, ülkedeki kaidelerin İran-Irak savaşı periyodunda dahi yaşanmadığını belirterek, “O devir sattığımız petrolün parasını alabiliyorduk lakin bugün bu çok sıkıntı. İran ismiyle petrol ihraç edemiyoruz.” dedi.

Petrol Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan açıklamasında Zengene, ülkenin çok ağır koşullardan geçtiğini tabir etti.

İran’ın çok ağır ve çetin bir devirden geçtiğini fakat ateş, duman ve kan olmadığı için bunun bir savaş olduğunun hissedilmediğini lisana getiren Zengene, şunları kaydetti:

“Bugünkü koşullar İran-Irak savaşı periyodundan daha ağır. Savaş vaktinde petrol ihracıyla ilgili bir sorun yaşamamıştık. Saddam Hüseyin, yalnızca üretim tesislerimizi gaye alıyordu. Buna karşın sattığımız petrolün parasını alabiliyorduk. Ancak bugün bu süreç çok sıkıntı biçimde gerçekleştirilebiliyor. Bugün İran ismiyle petrol ihraç edemiyoruz.”

ABD’nin 5 Kasım 2018’de uygulamaya başladığı ikinci evre yaptırımları nedeniyle İran’dan petrol alan ülkeler ya da şirketler Washington idaresinin kara listesine alınıyor ve bunlara da yaptırım uygulanıyor. ABD 5 Kasım’daki yaptırımların akabinde 8 ülkeye getirdiği muafiyeti de 2 Mayıs prestijiyle sona erdirdi ve petrol alışverişi başta olmak üzere yaptırım kapsamındaki kalemlerde ticaret yapan tüm ülke ve kurumları müşahede altına almaya başladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Manevî, 26 Mayıs’ta yaptığı açıklamada İran mallarını taşıyan bir geminin 10 gündür hiçbir ülkenin limanına yanaşarak yükünü indiremediğini, bunun İran tarihinde görülmemiş bir olay olduğunu ve ABD Dışişleri Bakanlığının bu ülke ile ilişkili gemi için devrede olduğunu belirterek, “İran’ın bir petrol gemisi, yükünü bir yere ulaştırana kadar daima olarak uydular ile takip ediliyor.” demişti.

AA

Başa dön tuşu