İnşaat malzemeleri ihracatında mayısta miktar rekoru kırıldı

İnşaat materyalleri ihracatı, ölçü bazında mayısta 5,39 milyon tonla tüm vakitlerin aylık rekorunu kırarken, 2,2 milyar dolarlık bedelle en yüksek ikin aylık performansını gösterdi.

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneğince (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Gereçleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Mayıs 2019 sonuçları açıklandı.

Buna nazaran, inşaat materyalleri endüstrisinde ölçü olarak tüm vakitlerin rekoru kırılırken, bedel olarak da 2013’ten bu yana ikinci kere 2,1 milyar dolar ihracat çıtası aşıldı. Ortalama ihracat ünite fiyatları da mayıs ayında gerilemesine son verdi.

İthalatta ise uzun müddet sonra aylık olarak 600 milyon dolar düzeyi aşıldı. Haziran ayı başındaki uzun bayram tatili nedeniyle ihracat ve ithalatın mayıs ayına çekilmesi de her iki alanda yaşanan gelişmelerin nedeni oldu.

İhracat bedel olarak mayıs ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 22,2 ile değerli ölçüde arttı. İhracat Ölçü Endeksi ise yeniden mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 17,09 yükseldi. İhracat Paha Endeksi, mayıstaki kıymetli artışıyla geçen yılın mayıs ayının 20,75 puan üzerinde gerçekleşti.

İhracat ölçü olarak mayıs ayında 5,39 milyon tona ulaştı. 2013 yılından bu yana ölçü olarak en yüksek aylık ihracat yapıldı. İhracat paha olarak ise mayıs ayında 2,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Böylelikle 2014 yılı Mayıs ayından bu yana ihracatta birinci sefer 2,1 milyar dolar düzeyi aşıldı. Mayıs 2014’te ihracat sayısı 2 milyar 205 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

İthalat Ölçü ve Kıymet Endeksi mayıs ayında bir evvelki aya nazaran artış gösterdi. İthalat Ünite Fiyat Endeksi mayıs ayında yükseldi. Mayıs ayında 240 bin ton olan ithalat bir evvelki aya nazaran arttı ve 647 milyon dolar oldu. Böylelikle bu yıl birinci kere aylık 600 milyon doların üzerinde ithalat gerçekleşti. İthalat ünite fiyatları kilogram başına mayıs ayında 2,67 dolara yükseldi. Mayıs ayı ithal ünite fiyatı, geçen yılın mayıs ayı ithal ünite fiyatının yüzde 15 üzerine çıktı.

8 alt eser kümesinin tamamında ihracat kıymet olarak yükseldi

Bu yılın mayıs ayında 8 alt eser kümesinden 7’sinin ihracat ünite fiyatları geçen yılın mayıs ayına nazaran geriledi. Prefabrik yapılar dışındaki alt dalların ünite fiyatlarında düşüş sürdü.

Mayıs ayında mineral eserlerin ihracat ünite fiyatlarında yüzde 23,5 gerileme yaşandı. Ağaç eserleri ihracat ünite fiyatı da yüzde 18,4 düştü. Prefabrik eserlerin ihracat ünite fiyatları geçen yılın mayıs ayına nazaran yüzde 3,5 arttı.

2019 yılı mayıs ayında 8 alt eser kümesinin tamamının ihracatı ölçü olarak geçen yılın mayıs ayına nazaran arttı. Mayıs ayında en yüksek ihracat ölçü artışı yüzde 72,6 ile mineral eserlerde gerçekleşti. En düşük ölçü artışı ise yüzde 0,3 ile prefabrik yapılarda oldu.

Söz konusu devirde 8 alt eser kümesinin tamamında ihracat bedel olarak geçen yılın tıpkı ayına nazaran yükseldi. Mayıs ayında en yüksek ihracat bedel artışı yüzde 33,8 ile yalıtım gereçlerinde gerçekleşti. Metal bazlı eserlerin bedel olarak ihracatı yüzde 31,8 yükseldi. Bedel olarak ihracatın en düşük arttığı alt dal ise yüzde 3,9 ile prefabrik yapılar oldu. Demir çelik bazlı eserlerin ihracatı da kıymet olarak Mayıs ayında yüzde 24,8 arttı.

Sanayi eserleri ihracatı mevsimsellikler ile birlikte dalgalanmalar gösteriyor

Türkiye sanayi eserleri ihracatı mevsimsellikler ile birlikte dalgalanmalar gösteriyor. En yüksek ihracat mart ve aralık aylarında, en düşük ise ocak ve temmuz aylarında yapılıyor.

İnşaat materyalleri sanayi ihracat ünite fiyatı 2018 yılı mayıs ayında 0,54 dolar iken bu yılın mayıs ayında 0,41 dolara indi. İnşaat gereçleri dışı sanayi ihracat ünite fiyatları ise 2019 yılı mayıs ayında 3,25 dolar olurken, 2019 Mayıs ayında 2,75 dolar olarak gerçekleşti.

Başa dön tuşu