İngiltere’nin Washington Büyükelçisi istifa etti

Basına sızan yazışmalarında ABD Lideri Donald Trump hakkındaki sözleri ile krize yol açan İngiltere’nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch istifa etti.

Hafta sonu İngiliz basınına sızan yazışmalarında, Trump için “beceriksiz” dediği ortaya çıkan ve iki ülke ortasında krize yol açan Büyükelçi Darroch, “görevini dilediği üzere icra etmesinin imkansız hale geldiğini” belirterek istifa ettiğini duyurdu.

Görevini olağan mühletinin sonuna dek sürdürüp südürmeyeceğiyle ilgili pek çok spekülasyon yapıldığını aktaran Darroch, “Bu spekülasyonlara bir son vermek istiyorum. Vazife müddetim bu yılın sonunda bitecek olmasına rağmen, mevcut şartlarda sorumlu davranış yeni bir büyükelçinin atanmasına imkan vermektir.” tabirini kullandı.

– Diplomatik kriz

İngiliz Daily Mail gazetesinin pazar edisyonu Mail On Sunday, Darroch’ın diplomatik yazışmaları olduğu öne sürülen metinler yayımlanmıştı.

Yazışmalarda Darroch, ABD Lideri ile ilgili “Trump idaresinin esasen daha olağan, daha az fonksiyonsuz, daha az kestirim edilemez, daha az hizipçi, diplomatik olarak da daha az sakar ve maharetsiz olacağına inanmıyoruz.” tabirlerini kullanıyordu.

Trump idaresindeki Beyaz Saray’ın “yetkin” olarak görüleceğini düşünmediğini kaydeden Darroch, ayrıyeten mevcut yönetimin “utanç içinde sona ermesine yol açabilecek bir şeylerin ortaya çıkabileceği” değerlendirmesini de yapmıştı.

Başbakan Theresa May ve Dışişleri Bakanı Hunt Darroch’a sahip çıkarken, sızıntıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Trump da olayla ilgili yaptığı açıklamalarda, Darroch için “çok aptal bir adam” sözünü kullanmış ve İngiliz büyükelçiyle çalışmayacağını bildirmişti.

Trump açıklamalarında Darroch’un yanı sıra May’i de gaye almış, İngiliz başbakanı Brexit’i “berbat etmekle” suçlamıştı.

AA

Başa dön tuşu