Avrupa Birliği’nin yeni liderleri belli oldu

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin başkanları, AB Komite Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, AB Kurulu Başkanlığına Charles Michel, AB Yüksek Temsilciğine Josep Borrell, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanlığına ise Christine Lagarde’ın atanması konusunda mutabık kaldı.

AB üyesi ülke önderleri, Brüksel’de birliğin önde gelen kurumlarının yeni liderlerini belirlemek üzere dördüncü sefer bir ortaya geldi.

AB başkanları, AB Kurulu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Leyen’in atanmasını önerdi.

Konseyde nitelikli çoğunlukla belirlenen (toplam nüfusun yüzde 65’ini temsil edecek biçimde 28 oydan 21’i ) yeni AB Kurulu Lideri’nin Avrupa Parlamentosu üyelerinin çoğunluğunun onayını alması gerekiyor.

AB yapısı içinde yasama sürecini başlatan, ayrıyeten birliğin yürütme organı olarak müktesebatını, bütçesini ve programlarını uygulamaktan ve idari kontrolden sorumlu kurum olan AB Kurulu Başkanlığı değerli koltukların başında yer alıyor.

Komisyonda, komiserlerin yanı sıra AB görevlilerinden oluşan yaklaşık 25 bin kişilik idari teşkilat da bulunuyor.

Mevcut AB Kurulu Lideri Lüksemburglu Jean-Claude Juncker’in misyon müddeti ise 31 Ekim’de sona eriyor. Yeni liderin 1 Kasım’da misyona başlaması bekleniyor.

Leyen, AB Kurulu Başkanlığına başkanlar tarafından aday gösterilen birinci bayan oldu.

Almanya’nın da birinci bayan Savunma Bakanı olan Leyen, bu vazifesi 2013’ten bu yana yürütüyor.

Belçika doğumlu 61 yaşındaki Leyen, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) üyesi.

CDU ise Avrupa Parlamentosu’ndaki birinci siyasi küme olan Avrupa Halk Partisinin (EPP) bünyesinde bulunuyor.

“Avrupa ordusu” kurulması davetinde bulunan Leyen hakkında ofisinde uzun müddettir bakanlık çalışanı olmayan danışmanlar çalıştırdığı gerekçesiyle soruşturma bulunuyor.

AB KURULUNA BELÇİKA BAŞBAKANI MICHEL

Liderler, AB Kurulu Başkanlığına da Belçika Başbakanı Michel’i önerdi.

AB Kurulu liderinin misyonları ortasında, toplantılara başkanlık etmek, toplantılarda raporlar sunmak, AB içinde mutabakat sağlanmasına yardımcı olmak ve AB’nin önderler düzeyinde dış temsilini yapmak yer alıyor.

Konsey lideri 2,5 yıllığına seçilirken, misyon müddeti 1 sefer uzatılabiliyor. Mevcut AB Kurulu Lideri Polonyalı Donald Tusk’un, vazifesi 1 Aralık’ta devretmesi gerekiyor.

AB YÜKSEK TEMSİLCİLİĞİNE İSPANYA DIŞİŞLERİ BAKANI BORRELL

İspanya Dışişleri Bakanı Borrell de AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilciliğine aday gösterildi.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi tıpkı vakitte AB Komite Lider Yardımcılığı vazifesini yürütüyor.

AB’nin bir nevi “dışişleri bakanı” olarak faaliyet gösteren aktif duruma kimin getirileceğine AB üyesi ülkeler nitelikli çoğunlukla karar veriyor.

Mevcut AB Dışişleri ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin vazife müddeti 31 Ekim 2019’da sona eriyor.

Yüksek Temsilcinin de tıpkı AB Komitesi Lideri üzere AP üyelerinin çoğunluğunun onayını alması gerekiyor.

AVRUPA MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞI’NA LAGARDE

Liderler, ECB Başkanlığı için mevcut Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Lagarde’ı aday gösterdi.

Tüzel kişiliğe sahip bağımsız bir AB organı olan ECB’nin vazifesi, para ünitesi olarak avroyu kullanan AB üyesi ülkelerden oluşan Avro Bölgesi’nde fiyat istikrarını sağlamak olarak tanımlanıyor.

Frankfurt merkezli kurumun liderinin vazife müddeti 8 yıl olacak. ECB liderinin belirlenmesinde tekrar nitelikli çoğunluk gerekiyor.

Mevcut ECB başkanlık vazifesini İtalyan Mario Draghi yürütüyor.

Diğer yandan Avrupa Parlamentosu (AP) başkanlığı için ise Sergei Stanishev’in ismi ön plana çıkarken, kelam konusu konuma gelecek kişiyi AP üyeleri belirliyor.

Başa dön tuşu