İngiltere’de yeni yılın ilk haftasında demir yolu işçilerinden grev

Demir Yolu, Denizcilik ve Nakliyat Sendikası (RMT) ile demir yolu operatörü Network Rail ortasında maaş artırımı ve çalışma şartları bahislerinde süregelen uyuşmazlıktan dolayı sendikaya üye 40 bin demir yolu çalışanı, yeni yılın birinci haftasına 48 saatlik grevle başladı.

İş bırakma aksiyonu, Noel ve yılbaşı tatilinin akabinde işbaşı yapan on binlerce kişiyi etkiledi.

Network Rail tarafından sendikanın grev kararına ait yapılan açıklamada, “Endüstriyel aksiyon nedeniyle 8 Ocak Pazar gününe kadar demir yollarında tren seferleri kıymetli ölçüde azaltılacak. Trenler, daha ağır olacak ve muhtemelen daha geç başlayıp daha erken bitecek ve kimi yerlerde hiç sefer olmayacak.” tabirleri kullanıldı.

İngiltere’nin en büyük demir yolu sendikası RMT, Network Rail’in bu yıl için yüzde 5, gelecek yıl için yüzde 4 artırım teklifini enflasyonun altında olduğu gerekçesiyle reddediyor.

Demir yolu çalışanları, uzlaşı sağlanamaması durumunda bu hafta 6 ve 7 Ocak’ta da greve gidecek.

Hükümet, masada “adil ve makul maaş teklifi” olduğunu savunuyor

İngiltere Ulaştırma Bakanı Mark Harper, demir yolu çalışanlarının grevine ait Sky News’e yaptığı değerlendirmede, “masada adil ve makul bir maaş teklifi” olduğunu söyledi.

Harper, sendika üyelerinin uyuşmazlığı sona erdirmek için daha fazla görüşme yapmak yerine, bu hafta grevlere devam etmeyi seçmesinin, “son derece yararsız” olduğunu belirtti.

Sendika: Bakanlar müzakere yerine tatili seçti

RMT Genel Sekreteri Mick Lynch, İngiliz ulusal haber ajansı PA Media’ya yaptığı açıklamada, hükümeti, sendika önderleriyle toplantı yerine Noel tatiline öncelik vermekle suçladı.

Lynch, bakanların, sendikalarla 15 Aralık 2022’de yapılan son toplantıdan bu yana bu haftaki grev aksiyonundan haberdar olduklarını ve o tarihten beri “Noel’de tatilin tadını çıkararak” hiçbir şey yapmadıklarını belirtti.

Mick Lynch, “Görüşmeye hazırdık ve bizimle görüşmek istemediler.” tabirini kullandı.

Başa dön tuşu