Ripple ve XRP Yeni Bir Dava ile Karşı Karşıya

XRP’yi piyasaya süren Ripple Labs, Florida merkezli alıcı Tyler Toomey ismine açılan bir öbür toplu dava ile karşı karşıya kaldı. Şirket, rastgele bir kısıtlama getirmeden perakende yatırımcılara XRP sunarak, Florida Menkul Değerler ve Yatırımcı Müdafaa Yasası’nı ihlal etmekle suçlanıyor.

Bir U.Today haberine nazaran, Ripple’ın kurumsal iş masrafları, şirketi XRP’yi “mümkün olduğu kadar geniş çapta” satmaya ve arzını ve likiditesini denetim etmeye zorladı. Öteki bir deyişle, Ripple’ın gelirinin ezici çoğunluğu XRP satışlarından (1 milyar doların üzerinde) geldi ve Ripple, operasyonlarını bu satışlar ile finanse etti.

Davada Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, kişisel bir davalı olarak yer alıyor ve Nisan 2017’den Aralık 2019’a kadar belli periyotlarda XRP satışlarını duraklatma yoluyla fiyatı manipüle ettiği ve bu biçimde yaklaşık 150 milyon dolar bedelinde kar elde ettiği sav ediliyor:

“Nisan 2017 ile en azından Aralık 2019 ortasında çeşitli vakitlerde Garlinghouse, XRP’nin piyasa fiyatını düşürmekten kaçınmak hedefiyle XRP’nin piyasa fiyatı düştüğü için XRP satışlarını da duraklattı.”

Garlinghouse, CNBC’de XRP’de uzun vadeli düşündüğünü söylemesine ve Bloomberg röportajında ​​piyasa pahasının potansiyel olarak “trilyonlarca dolara” ulaşabileceğini iddia etmesine karşın satışlarla bir servet kazanmıştı.

Garlinghouse, Ripple’ın XRP’yi yatırımcıların potansiyel olarak kâr elde edebilecekleri bir yatırım olarak pazarlama eforlarının bir sözcüsü olarak öne çıktı. Garlinghouse, yatırımcılara sık sık XRP’ye yatırım yaptığını ve bu yatırım konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Ripple’ın Yasal Problemleri Artıyor

Ripple Labs, Mayıs 2018’de baş davacı Bradley Sostack tarafından açılan misal bir toplu dava ile daha çaba ediyor. Dava neredeyse üç yıldır sürüyor.

Şirketin yasal problemleri ise, Aralık ayında ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) tarafından dava edildikten sonra farklı bir boyuta taşındı. Şirket ayrıyeten Aralık 2019’da şirketteki öz sermayesini geri almak isteyen büyük varlık yöneticisi Tetragon tarafından da dava edilmişti.

Başa dön tuşu