İngiltere’de enflasyon Haziran’da “hedefte” kaldı

İngiltere’de enflasyon Haziran ayında değişmeyerek İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yüzde 2’lik amacında kaldı.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin Çarşamba günkü bilgilerine nazaran güç, konut ve araba yakıtlarındaki aşağı taraflı etkiyi besin ve giysi fiyatları dengeledi. Giysi mağazalarındaki indirimler bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran daha hudutlu kaldı.

Çekirdek enflasyon tıpkı periyotta yüzde 1.8 ile beklentiye paralel gerçekleşti.

Manşet fiyat baskısının yoksunluğu merkez bankasına on yıldan uzun bir mühletin en güçlü fiyat artışı verisine göz yummasına imkan veriyor.

Anlaşmasız Brexit dehşetlerinin ağırlaşması ve global ekonomik yavaşlama ile birlikte, traderlar BoE’nin faiz artırımdan çok faiz indiriminin daha yüksek ihtimal olduğunu düşünüyor.

İngiltere’de enflasyon 2. çeyrekte ortalama yüzde 2 oldu. BoE’nin Mayıs ayındaki varsayımı yüzde 2.1 idi. Siyaset yapıcıların varsayımı fiyat artışındaki gevşemenin 2019 sonuna gerçek yaklaşık yüzde 1.6’ya kadar gideceği tarafında.

Yurt içi kaynaklı fiyat baskılarının göstergesi olarak kabul edilen hizmet bölümü enflasyonu Haziran’da yüzde 2.5’e geriledi.

İngiltere Hazine tahvilleri Haziran ayı enflasyon verisinin beklentilere paralel gelmesinin akabinde karını korudu.

İngiltere 10 yıllıklarının faizi 3 baz puan düşüşle yüzde 0.79’a geriledi. Böylelikle 10 yıllıklar getiri eğrisinde görece güzel performans gösterdi.

Başa dön tuşu