İngiltere nükleer fonuna başvurular açıldı

İngiltere 75 milyon poundluk (yaklaşık 90,4 milyon dolar) nükleer fonunun müracaatlara açıldığını duyurdu. Fon, İngiltere’deki nükleer yakıt üretimini desteklemeyi ve global uranyum dönüştürme kapasitesinin yüzde 20’sine sahip olan Rusya’dan tedarik edilen uranyuma olan bağlılığı azaltmayı amaçlıyor.

İlk kez Temmuz ayında duyurulan fon, uranyum cevherinden nükleer yakıt üretme sürecinde kıymetli bir kademe olan uranyum dönüştürme süreci yapan şirketlere hibe verilmesinde kullanılacak ve 20 Şubat’a kadar müracaatlara açık kalacak.

İngiltere Güç ve İklim Bakanı Graham Stuart, “Putin’in Ukrayna’yı yasadışı bir biçimde işgal etmesinden kaynaklanan rekor yükseklikteki global doğalgaz fiyatları, daha fazla yerli üretim yenilenebilir ve nükleer güce, ayrıyeten daha fazla santrale ve yerli üretim yakıt geliştirmeye olan gereksinimin altını çizdi.” dedi.

Fonun 13 milyon poundluk kısmı hibe edildi

İngiltere hükümetinden yapılan açıklamaya nazaran, fonun 13 milyon pounda (yaklaşık 15,7 milyon dolar) kadar olan bir kısmı Kuzeybatı İngiltere’de bulunan Springfields nükleer yakıt tesisine hibe edildi.

İngiltere, nükleer kaynaklı elektrik üretiminde planladığı kapasite artışlarıyla doğalgaza olan bağlılığını azaltmayı amaçlıyor. 2021 bilgilerine nazaran, ülkenin elektrik üretiminin yüzde 45’i doğalgazdan karşılanıyor.

Ülke ayrıyeten, Kasım ayında yapılan duyuruya nazaran 700 milyon pound (yaklaşık 843,6 milyon dolar) karşılığında EDF Energy’nin yüzde 50’sine sahip olduğu Sizewell C nükleer santralinin, kalan yüzde 50’sini satın almıştı.

Başa dön tuşu