İngiltere/Hammond: Anlaşmasız Brexit’in maliyeti 90 milyar sterlin olabilir

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, ülkesinin rastgele bir mutabakat olmadan Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının yanlış olduğunu, bunun ülke iktisadına maliyetinin yaklaşık 90 milyar sterlin olabileceğini bildirdi.

İngiliz parlamentosunda konuşan Hammond, Brexit sürecine ait değerlendirmelerde bulundu.

Hammond, ülkesinin rastgele bir mutabakat olmadan AB’den ayrılmasının yanlış olduğunu, bunun ülke iktisadına maliyetinin yaklaşık 90 milyar sterlin olabileceğini belirterek, “İngiliz hükümetinin anlaşmasız ayrılık siyaseti uygulaması yanlış olacaktır. İnanıyorum ki, büyük bir gururla bir vekili olmaya devam edeceğim bu parlamento, bununla ilgilenecektir.” sözlerini kullandı.

İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılmasının ticari ilgiler dikkate alındığında yüksek maliyetleri beraberinde getireceğini savunan Hammond, şunları kaydetti:

“Hiç kuşkum yok ki anlaşmasız ayrılık, duraklamanın ani tesirlerine yanıt verilebilmesi için çok ölçüde para gerektirecek. Bu da vergilerin azaltılması ya da harcamaların artırılması için kâfi paranın olmaması demek. Lakin müsaade verirseniz dahası var. Hükümetin tahlilleri, anlaşmasız ayrılığın, hazineye 90 milyar sterlinlik tesir edeceğini gösteriyor.”

Başa dön tuşu