IMF yıl sonuna doğru dünya ekonomisinin toparlanmasını bekliyor

Georgieva, düzenlediği basın toplantısında, global iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

Küresel büyümedeki son düşüşlerin sona ermek üzere olabileceğini belirten Georgieva, ekonomik büyümenin gelecek yıl hızlanabileceği konusundaki optimistliğini lisana getirdi.

Georgieva, dünya iktisadı üzerindeki fırtına bulutlarının yakında dağılabileceğine işaret ederek, “Dipten çıktığımızı düşünüyoruz.” dedi.

IMF’nin 2023 için yüzde 2,7’lik büyüme kestirimini düşürmesini beklenmediğini belirten Georgieva, “2023’ün sonuna gerçek, umarız 2024’te daha yüksek bir büyüme yoluna yanlışsız trendin aksine döndüğünü göreceğiz.” tabirini kullandı.

Georgieva, yeniden de sıkıntı bir yıl olacağına ve global iktisadın kırılgan olmaya devam ettiğine işaret ederek, enflasyonun inatçı biçimde yüksek kalmaya devam ettiğini ve hayat pahalılığı krizinin bitmediğini aktardı.

IMF Lideri ABD’nin bu yıl resesyondan kaçınabileceği konusunda iyimser

Dünyayı hangi krizin beklediğini varsayım etmenin imkansız olduğunu belirten Georgieva, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının sonucunu varsayım etmenin bilhassa sıkıntı olduğunu ve iş gücü piyasalarının artan faiz oranları karşısında ne kadar dirençli kalmaya devam edebileceğinin de belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Georgieva, Çin’de Kovid-19 salgınıyla ilgili kısıtlamaların hafifletilmeye devam edilmesi ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının kötüleşmemesi halinde dünya genelinde bir resesyonun önlenebileceğini belirterek, ABD iktisadının de bu yıl resesyondan kaçınabileceğine dair artan ispatlar olduğunu, bir resesyon meydana gelse dahi bunun muhtemelen hafif olacağını söz etti.

IMF Lideri Georgieva, ABD’de iş gücü piyasalarının dirençli olduğunu ve enflasyonla gayret için faiz oranlarındaki artışlara karşın tüketici talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Başa dön tuşu