IMF Başkanı Georgieva: Küresel toparlanma hala kısmi ve dengesiz

David Rubenstein Show’a röportaj veren Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Kovid-19 pandemisi sonrası dünya iktisadının toparlanmasına ait öngörülerde bulundu.

IMF bünyesinde bulunan birçok ekonomistin dünya iktisadının şu anki durumu hakkında öngörülerini merak eden Rubenstein, IMF Lideri Georgieva’ya “Kürsel sakinlik olacak mı?” sorusunu yönlendirdi.

İki açıdan optimist olduklarını belirten Georgieva, birincisinin merkez bankalarının ve mali yetkililerin aldığı kararlı ataklar olduğunu ve kaynakları olmayan ülkeler için üstlerine düşen vazifeleri yaptıklarını söyledi.

Georgieva, birkaç ay öncesine nazaran ekonomik görünüme ait daha optimist olmalarının ikinci nedeninin ise, pandemi hala devam ederken dünyanın fonksiyon göstermeyi öğrenmiş olmasına bağladı.

Yine de toparlanmanın “kısmi ve dengesiz” olduğunu vurgulayan Georgieva, “Ekonominin birtakım kısımları çok güzel durumda, kimileriyse geride kalıyor. En büyük tasam bu krizi atlattığımızda daha fazla eşitsizlik daha fazla borç, açık ve hala devam eden bir iklim krizi görebiliriz. Geniş çaplı koordine edilmiş teşviklerle krizden sonra 2019’a kıyasla daha yeterli bir ekonomimiz olabilir.” sözlerini kullandı.

IMF yıl sonuna hakikat dünya iktisadının toparlanmasını bekliyor

Georgieva, 13 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, global büyümedeki son düşüşlerin sona ermek üzere olabileceğini belirtmiş ve ekonomik büyümenin gelecek yıl hızlanabileceği konusundaki optimistliğini lisana getirmişti.

Georgieva, dünya iktisadı üzerindeki bulutların yakında dağılabileceğine işaret ederek, “Dipten çıktığımızı düşünüyoruz.” demişti.

IMF’nin 2023 için yüzde 2,7’lik büyüme iddiasını düşürmesini beklenmediğini belirten Georgieva, “2023’ün sonuna yanlışsız, umarız 2024’te daha yüksek bir büyüme yoluna hakikat trendin bilakis döndüğünü göreceğiz.” sözlerini kullanmıştı.

Başa dön tuşu