İki bölgesel Fed başkanı Temmuz’da faiz indirimine karşı

Bölgesel Fed liderlerinden ikisi, Perşembe günü yaptıkları açıklamalarda, iktisadın hayli güzel gittiğini ve enflasyonun yüzde 2 maksat düzeyinin yakınında seyrettiğini belirterek, 30-31 Temmuz’da gerçekleştirilecek siyaset toplantısında merkez bankasının faiz indirimine gidebileceğine ait artan görüşbirliğinin tersine değerlensdirmelerde bulundu.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Atlanta’da yaptığı konuşmanın akabinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, faiz indirimine gereksinim duyulduğu konusunda kuşkuları olduğunu söyledi ve “Fırtına bulutlarının şimdi bir fırtına oluşturduğunu görmüyorum” dedi. Richmond Fed Lideri Thomas Barkin ise, düşük işsizlik ve tüketici harcamaları ile birlikte, gaza basmanın gerçek olduğunu söylemenin güç olduğunu kaydetti.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmayan her iki bölgesel Fed lideri, Fed Lideri Jerome Powell’ın da dikkat çektiği Dallas Fed’in düzeltilmiş ortalama enflasyon göstergesini işaret etti. Fiyatları kelam konusu ayda en fazla düşen ve yükselen kalemlerin aşikâr bir değişim oranını kesen bu endeks son aylarda yüzde 2 civarında seyrediyor.

Piyasalar, Powell’ın Çarşamba ve Perşembe günü Kongre’de yaptığı ve global yavaşlamanın artmasından kaynaklanan risklere dikkat çektiği konuşmalarının akabinde Temmuz ayındaki FOMC toplantısında bir faiz indirimini büsbütün fiyatlamış durumda ve 50 baz puanlık bir artış ihtimali de bu fiyatlamalarda güçlendi..

 

Başa dön tuşu