İhracat koşullarında yavaşlama Aralık’ta da sürdü

Kasım’da 47,8 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi, Aralık’ta 48,5 olarak gerçekleşti ve Türk imalatçılarının ihracat şartlarında yavaşlamanın sürdüğü istikametinde sinyal verdi. Dış talep şartlarındaki bozulma eylülden bu yana en hafif seviyede gerçekleşmiş olmakla birlikte üst üste beşinci ayda da devam etti.

ABD yavaşlamadaki ana kaynaklardan biri

Ekonomik aktivitenin bariz biçimde yavaşlayarak son dört ayın en sert düşüşünü kaydettiği ABD, ihracat talebinde yavaşlamanın ana kaynaklarından biri olmayı sürdürdü. Avrupalı ticaret ortaklarında ise güzelleşme istikametindeki kısmi belirtilere karşın ekonomik aktivite genele yayılı yavaşlama kaydetti. Türk imalat sanayi eserlerinin en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da üretim üst üste altıncı ay geriledi. Lakin gerileme ölçülü seviyede ve mevcut daralma periyodunun en düşük oranında gerçekleşti. Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda, Polonya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde de aktivite evvelki aya nazaran daha ölçülü düşüş gösterdi.

BAE’de ekonomik aktivite genişledi, en süratli büyüme Tayland’da oldu

2022 yılının son ayında Türk imalat dalının ana ihracat pazarları içerisinde ekonomik aktivitenin genişlediği tek ülke BAE oldu. Petrol dışı özel dalda büyüme son 15 ayın en düşük seviyesine gerilemesine karşın güçlü düzeylerini korudu.

Orta Doğu’daki öteki pazarlara bakıldığında, ekonomik aktivite Katar ve Suudi Arabistan’da besbelli artış, Lübnan ve Mısır’da ise gerileme kaydetti. Aralık ayında takip edilen ekonomiler içerisindeki en süratli büyüme Tayland’da gerçekleşti. Başka Asya ülkeleri incelendiğinde, Hindistan’ın ekonomik aktivitesinde gözlenen güçlü büyümeye karşılık, Çin’de salgının yol açtığı zorluklara bağlı olarak üretimin üst üste dördüncü ay azaldığı görüldü. Başka BRIC ülkeleri olan Brezilya ve Rusya’da ise üretim 2022’nin son ayında ölçülü düşüş sergiledi.

Başa dön tuşu