Borsada gong SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri için çaldı

Borsa İstanbul’da gong, SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri için çaldı. Talep toplama sürecinde 838 bin 560 yatırımcıdan talep toplayan SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri, bugün Borsa İstanbul’da, SDTTR koduyla süreç görmeye başladı. İnfo Yatırım liderliğinde 32 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum aracılığıyla halka arz sürecini muvaffakiyetle tamamlayan şirketin halka arz büyüklüğü 392 milyon TL, halka açıklık oranı ise yüzde 21,12 olarak gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da düzenlenen Gong Merasimi’ne Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. İdare Heyeti Lideri Mehmet Dora, Genel Müdür Ömer Korkut ve İnfo Yatırım İdare Şurası Lideri Dr. Namık Kemal Gökalp katıldı.

Gong Töreni’nde konuşan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yatırım yaparak büyümüş ve bugünkü muvaffakiyete ulaşmıştır. Artık de, halka arz ile bu büyümesini ve muvaffakiyetini yeni ortaklarıyla paylaşmaktadır.

Başarılarını yeni ortaklarıyla paylaşmak isteyen, yatırımını, üretimini, ihracatını ve istihdamını arttırmak için büyümelerini sermaye piyasaları yoluyla finanse etmek isteyen şirketlerimiz, 2021 yılında 52 halka arz, 2022 yılında ise 40 halka arz yaptılar.

Bu halka arzlardan 41 milyar TL kaynak sağladılar. 2023’te de halka arzlarımızın muvaffakiyetle devam edeceğine inanıyoruz. Bunun için çok çalışıyoruz. Arz tarafında, daha fazla şirketin çeşitli kaynak temini imkânına kavuştuğu, talep tarafında ise daha geniş bir yatırımcı tabanına ulaştığımız, özetle piyasaların büyümesine odaklandığımız bir amaç ile Türkiye Yüzyılı vizyonuna katkı sağlamaya devam edeceğiz. SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri, gelen yüksek taleple, 392 milyon TL halka arz geliri ve 839 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir” dedi.

“Savunma ve uzay dalında birçok unsur imza attık”

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. İdare Şurası Lideri Mehmet Dora şunları söyledi: “100. yılını bu yıl coşkuyla kutlayacağımız Cumhuriyetimizi, bu coğrafyada ebediyen yaşatabilmek için güçlü ve büyük oranda yerli bir savunma sanayii, olmazsa olmaz. Biz SDT olarak kurulduğumuz 2005 yılından itibaren bu prensip çerçevesinde, ülkemizin sahip olmadığı kabiliyetleri kendi mühendislik gücümüzle ulusal olarak tasarlayıp geliştirerek birçok prensip imza attık.

Savunma ve uzay bölümündeki bütün bu birincileri, nitelikli insan gücüne ve Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar sayesinde; deneyimli grubumuz, çevik yapımız ve süratli karar verme yetimizle gerçekleştirdik. Önümüzdeki periyotta, halka arzdan alacağımız gücün de katkılarıyla, yaşayacağımız yeni birincilerin gururuna bize güvenen kıymetli yatırımcılarımızı da ortak etmeyi hedefliyoruz”.

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Ömer Korkut, şunları söyledi: “Bugün icra ettiğimiz gong törenimizle, yaklaşık bir yıllık meşakkatli bir çalışmanın sonucunu almanın memnunluğunu yaşıyoruz. Geçen hafta gerçekleşen talep toplama sürecimizde, ferdi yatırımcılardan toplam 901 bin 771 müracaat aldık. Bunların 838 bin 269’u karşılandı. Kişiselde tahsisatın yaklaşık 11,2 katı olan rekor düzeydeki bu sayıya ek olarak, yurt içi kurumsal yatırımcılardan da tahsisatın 36 katı talep alındı.

Bizler bu sayıları, yatırımcılarımızın şirketimize olan inancı yanında, Türk toplumunun teknolojiye ve savunma bölümümüze olan ilgisi olarak okuyoruz. Önümüzdeki periyotta, halka arzdan elde edilen kaynağı, istikrarlı büyümemize katkı sağlayacak yeni yatırımlara yönlendireceğiz. Bu kapsamda, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesindeki yerimize iki yıl içinde kendi yerleşkemizi inşa edeceğiz.

Ar-Ge çalışmalarımıza ayıracağımız kaynakla ise savunmada kullanılacak ve birebir vakitte sivil gereksinimlere uyarlanabilecek yüksek teknoloji, ihraç edilebilir özgün eser aileleri tasarlayıp üreteceğiz. Bizler, bugün çalan gongu SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri’nin muvaffakiyet seyahatinde yeni bir kilometre taşına ulaştığının habercisi olarak yorumluyoruz”.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu