Hazır giyimciden ‘özel kur’ talebi, işten çıkarma uyarısı

Hazır giysi kesimi, rekabetçi kalabilmek ve personel çıkarmaktan kaçınabilmek için kendilerine özel ve daha yüksek bir kur uygulanmasını talep ediyor.

Sektör temsilcileri, geçtiğimiz ay Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile görüşerek, ihracat gelirlerini liraya çevirirken daha avantajlı bir kur uygulanması taleplerini iletti.

Konuyla ilgili Bloomberg’e değerlendirmelerde bulunan Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği Lideri Ramazan Kaya, “Kurun üzerindeki baskı maliyetlerimizi artırıyor. İhracatımızın yüzde 70’i Avrupa’ya olduğu için, oradaki talep daralması buna ekleniyor. Bu fiyatlarla rekabet etme bahtını kaçırıyoruz” dedi.

Kaya’ya nazaran, perakende ve AVM’ler de işin içine katıldığında 2 milyon civarında emekçi çalıştıran dal, bu sene 100 bin civarında personel çıkarmak zorunda kalabilir. Kaya “Zaten son 3-4 ayda 30 bin civarında işten çıkarma oldu” diyor.

“Dolar/TL 9 ay 23 olsun” talebi

Kaya, dal için ülkü kurun 23 lira/dolar ve 24 lira/euro civarında olabileceğini, özel kur uygulamasının da 9 aya kadar süreksiz bir mühlet için uygulanabileceğini söyledi.

“Genelin gerisinde kaldık” diyen Kaya, bu görünümün sebepleri ortasında parite dalgalanması ve ihracat pazarlarındaki resesyon tehdidini sayıyor. Kaya, “Mevcut kurallar devam ederse 2023’te 20 milyar dolar civarına gerileyebiliriz” dedi.

Başa dön tuşu