Cezayir ile İtalya yeni bir doğalgaz boru hattında anlaştı

Sonatrach’tan yapılan yazılı açıklamada, “ilk stratejik niyet mutabakat zaptı, Cezayir’in sürdürülebilir geçişini desteklemeye odaklanarak güç güvenliğini sağlamak maksadıyla Avrupa’ya güç ihracatını artırmak için en âlâ seçenekleri belirlemeyi amaçlıyor.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, mutabakat zaptının dört eksenli bir yapıya dayandığına dikkat çekilerek, bu dört eksenin mevcut gaz taşıma kapasitesinin artırılması, doğal gazın taşınması için yeni bir gaz boru sınırının döşenmesi, dönüşümlü olarak mavi ve yeşil hidrojen ve amonyağın tedariki, denizaltı elektrik kablosunun döşenmesi ve mevcut doğalgaz sıvılaştırma kapasitesinin yükseltilmesini içerdiği belirtildi.

İmzalanan ikinci mutabakatla, Cezayir’deki sera gazı emisyonlarını azaltma imkanları ve bu azaltımı uygulamak için en uygun tekniklerin belirleneceğine vurgu yapılarak, bu yeni mutabakatların Cezayir ile İtalya ortasındaki iştiraki güçlendireceği ve Sonatrach’ın Avrupa’nın ana güç tedarikçilerinden biri olarak kilit rolünü teyit edeceği kaydedildi.

28 milyar metreküp doğalgaz sağlanacak

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin huzurunda düzenlenen merasimde, kelam konusu mutabakat zabıtları, Sonatrach Üst Seviye Yöneticisi Tevfik Hakar ile ENI Üst Seviye Yöneticisi Claudio Descalzi tarafından imzalanmıştı.

ENI Üst Seviye Yöneticisi Descalzi, bugün Cezayir’in 2024 prestijiyle İtalya’ya 28 milyar metreküp doğalgaz sağlayacağını duyurmuştu.

Descalzi, Cezayir’i ziyaret eden İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye eşlik ediyor.

İspanya ile Batı Sahra problemi nedeniyle bağları gergin olan Cezayir, Tunus üzerinden İtalya’nın Sicilya Adası’na, Fas üzerinden İspanya’ya ve İspanya’nın güneyindeki Almeria bölgesine uzanan üç başka doğalgaz boru sınırıyla Avrupa’ya bağlanıyor.

Başa dön tuşu