Haluk Dinçer, özel sektör için üç riski sıraladı

Sabancı Holding Finansal Hizmetler Küme Lideri Haluk Dinçer Bloomberg HT yayınıda holding ve ülke iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

2023 yılı için özel kesimi en çok etkilecek risklerin ne olduğunu sorusunu Dinçer, “İlk olarak seçim meçhullüğü var. İkinci olarak, kurlar aslında muhakkak bir düzeyde tutuluyor, ödemeler istikrarının finansmanında da önemli zorluklar ve sorunlar var. Sürdürülebilir gözükmüyor, kırılganlıklar kelam konusu. Yani finansman tarafında zorluklar var.

Üçüncü olarak da, küresel ekenomoden gelen riskler var tabi. Yurt dışında merkez bankalarının uyguladığı siyasetler, faizlerin artması fonlamada önemli maliyetler getiriyor. Hazine, şu anda 9’un üzerinde borçlanıyor, bu da çok yüksek. CDS’imiz çok yüksek” formunda konuştu.

“Olumlu sonuçları maalesef göremedik”

Türkiye’de 3. çeyrekte nispeten yavaşlayan bir ekonomik büyüme olduğunu belirten Dinçer, “Türkiye ekonomik modeli var lakin bunun olumlu sonuçlarını maalesef daha göremedik. Enflasyonda çok büyük bir artış gördük. Kurlar tarafında da bir olumsuzluk var. Türk lirası çok kıymetsiz hale geldi. Bir enflasyon var bir de bizlerin bu enflasyonun ötesinde Döviz cinsinden alım gücünde muazzam bir gerileme var. Mevduat faizlerinde çok önemli düşük faizler, hatta negatif gerçek faizler uygulandı. Burada önemli servet kayıpları oldu, bunun da tesirlerini yıllar içerisinde göreceğiz” dedi.

“Yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Dinçer, 2022 yılının Sabancı Holding açısından orta vadeli maksatlara uygun olarak gerçekleştiğini ve yatırımlara devam ettiklerini tabir etti.

Aksigorta tarafında iş modelinden kaynaklı artan enflasyonun hasar maliyetlerini olumsuz tesirinden kimi olumsuz sonuçlar yaşandığını belirten Dinçer, lakin bunların 2023 yılında telafi edebileceklerini yıla olumlu baktıklarını söyledi.

“Sigorta şirketleri risk almak istiyor”

2021’in birinci yarısında uygulanan fiyatların gerçek olmadığını lisana getiren Dinçer, “Şimdi baktığınız vakit fiyatlar çok yüksek fakat maliyet artışları onlardan da yüksek yani aslında dengelendi diyebiliriz.

Trafik ve kaskoda primlerde aşikâr bir artış oldu ve bu olağan bir düzeye kavuştu. Bundan sonra enflasyon düzeyinde bir artış öngörmek lazım.

Bugünkü trafik sigortası düzeyleri regüledir, tavan fiyat uygulanıyor ve bu fiyattan dahi kimi sigorta şirketleri risk almak istemiyor. Şirketler gelecek 12 ayı öngöremedikleri için piyasada bir belirsizlik oluyor” formunda konuştu.

Başa dön tuşu