Halkbank davasında karışık tepkiler

Halkbank’ın ABD yargı mercilerince yargılanamayacağı tezini öne sürdüğü temyiz başvurusu duruşması Salı günü ABD Anayasa Mahkemesi’nde görüşüldü.

Bloomberg’in haberine nazaran, Halkbank, ABD Anayasa Mahkemesi yargıçlarından tezi hakkında karışık yansılar aldı. Birtakım yargıçlar, Halkbank’ın ABD federal mahkemelerinin yabancı hükümetler ve bu hükümetlerin sahip olduğu şirketleri yargılayamayacağı tezini sorguladı.

Donald Trump’ın atadığı yargıç Brett Kavanaugh kovuşturmanın engellenmesinin ABD liderinin ulusal güvenlik kararları verme gücünü törpüleyebileceğini savundu. Kavanaugh ayrıyeten “Bu, ABD ve Türkiye ortasında en üst seviyede yürütülen bir müzakere. Bu dava bu müzakerenin bir modülü üzere gözüküyor. Tüm bu faktörleri dengelemek üzere bizim ne çeşit bir uzmanlığımız var?” değerlendirmesini yaptı. Öte yandan Kavanaugh, Halkbank’ın “egemenlik dokunulmazlığı” tezini New York’taki temyiz mahkemesinin gereğince değerlendirmediğini düşünen yargıçlar ortasında da yer aldı.

Bloomberg’in haberine nazaran birtakım yargıçların bu fikirde olması, kovuşturmanın devam edip etmeyeceğine karar verilmesi için davanın New York’taki alt temyiz mahkemesine geri gönderilmesi sonucunu doğurma muhtemelliğine işaret etti.

Halkbank avukatının argümanına yargıç itiraz etti

Duruşmada Halkbank avukatı Lisa Blatt bir diğer ülkeye karşı ceza davası açılmasının tarihte görülmemiş bir şey olduğunu belirtti.

Blatt ayrıyeten 1976’daki ABD Yabancı Devletler Dokunulmazlığı Yasası’nın mahkemelere devletleri yargılama hakkı vermediğini savundu.

Bu iki argüman da Yargıç Ketanji Brown Jackson’ın itirazıyla karşılaştı. Jackson “Kongre’nin bu maddeyi çıkartırken cezai kovuşturmalara karşı dokunulmazlığa odaklandığını düşünmüyorum” dedi.

ABD hükümetini temsilen konuşan Başsavcı Yardımcısı Eric Feigin de kelam konusu yasanın cezai kovuşturmalar için geçerli olmadığını savundu.

Başa dön tuşu