Gram altında rekor serisi 4. gününde

Spot piyasada altın fiyatları ABD enflasyonunun akabinde Fed’in para siyasetinde daha ölçülü bir patika izleyeceğine dair beklentilerin tesiriyle başlayan yükselişine devam ederken, gram altın tarafında da yeni rekor denemeleri görüldü.

Altın Fed’in agresif faiz artışlarını yavaşlatacağına dair optimistlikle arka arda dördüncü haftayı da yükselişle kapatması sonrası yeni haftanın birinci süreç gününde 8 ayın en yüksek düzeyi yakınında yatay seyrediyor.

Yeni haftaya 1.919 dolar düzeyiyle başlayan ons altın 1.929 doları gördükten sonra 1.916 dolar düzeyi etrafında istikrar kazandı.

Gram altın ise 1.165 TL ile yeni rekor seviyeyi gördü. Gram altın son 4 haftayı yükselişle tamamladı. Geçen hafta altında prim yüzde 3’ü aştı.

ABD’de kısa vadeli enflasyon beklentileri, Aralık ayında tüketici fiyat artışlarının yavaşladığını gösteren bilgilerle yaklaşık iki yılık en düşük düzeyine indi.

Hazine tahvil getirilerindeki düşüş de faiz getirisi olmayan değerli metale olan talebi destekledi. ABD 10 yıllık getirisi, Cuma günü yükselse de haftalık bazda düşüş gösterdi.

Başa dön tuşu