Fransa uçak biletlerinden çevre için vergi alacak

Fransa Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne, gelecek yıldan itibaren uçak biletlerinde çevreyi daha fazla koruyan ulaştırma altyapısını oluşturmak için 1,5 ila 18 euro ortasında “eko-vergi” (ekolojik vergi) uygulayacaklarını belirtti.

Borne, etraf konusunda atılacak adımlara ait Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığında düzenlenen toplantının akabinde yaptığı açıklamada, gelecek yıldan itibaren uçak biletlerinde bilet sınıfına ve varış noktasında bağlı olarak 1,5 ila 18 euro ortasında vergi uygulayacaklarını söyledi.

Bu verginin aktarmalı ve Fransa’nın denizaşırı ülkelerine yapılan uçuşlarda uygulanmayacağını söz eden Borne, çevreyi daha fazla koruyan ulaştırma altyapısını oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Borne, bu uygulama sayesinde Fransa’nın gelecek yıldan itibaren 182 milyon euro gelir elde edeceğini ve bunu belirledikleri emel için kullanacaklarını tabir etti.

Fransız bakanın bu açıklamasından sonra Fransız ulusal hava yolu şirketi Air France’ın payları yüzde 4,5 ve Alman hava yolu şirketi Lufthansa’nın payları de yaklaşık yüzde 3 bedel kaybetti.

Eko-vergi genel olarak sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında çevresel sürdürülebilirliğin devamı için kirletme vergileri olarak biliniyor.

Uzmanlar, hava trafiğinin iklim değişikliğindeki hissesini yaklaşık yüzde 5 olarak varsayım ederken, CO2 emisyonlarındaki hissesini da yüzde 2,7’nin altında hesaplıyor. Uzmanlar, Avrupa ülkelerinin Fransa’nın modelini takip etmesi durumunda, hava yolu şirketlerinin kıymetli ölçüde ek maliyete katlanmak zorunda kalacaklarına dikkati çekiyor.

 

 

 

AA

Başa dön tuşu