“Türkiye ve Arjantin fon yöneticilerinin son tercihi”

Gelişen piyasalar için görünüm yılın geri kalanında biraz daha parlak, lakin bunun büyük ölçüde nedeni merkez bankalarının büyük iktisatların cazibesini azaltıyor olması.

Bloomberg’in 42 global fon yöneticisi, stratejist ve trader ile gelişen piyasaların görünümüne ait gerçekleştirdiği çeyreklik anketinden çıkan sonuç bu.

Ankete nazaran gelişen piyasa paraları, tahvil ve pay senetleri global merkez bankalarının geniş para siyasetlerinden kaynaklı “faiz avı”nın tesiriyle yükselecek.

Çıkan sonuçlara nazaran Endonezya ve Rusya paraları ve tahvilleri en fazla tercih edilenler olurken, Türk ve Arjantin varlıkları en az tercih ediliyor.

Tokyo’da Mizuho Bank Ltd. gelişen piyasa Döviz traderı Hironori Sannami, “Artık güvercin Fed ve öbür büyük merkez bankalarının dayanağı olduğu için gelişen piyasalar için işler biraz düzgünleşti.” dedi ve ABD – Çin ticaret savaşında en berbatından şimdilik kaçınıldığını, yüksek faizli varlıkların büyük ihtimalle talep göreceğini ekledi.

Bloomberg International anketine nazaran büyük merkez bankalarının teşvik eforları gelecek çeyrek için kilit değer taşıyor. Lakin yeniden de ticaret savaşı, ABD Lideri Donald Trump ile Xi Jinping’in G – 20’deki ateşkesine rağmen hala değerli bir belirleyici.

MSCI’nın gelişen piyasalar pay endeksi bu yılın birinci yarısında yüzde 9.2 yükselmesinin akabinde yararlarını genişletti. EM paraları göstergesiyse tıpkı periyotta yüzde 2.2 yükselmesi sonrasında fazla değişmedi.

 

Başa dön tuşu