FİSKOBİRLİK, piyasanın üzerindeki fiyattan alım yapacak

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) İdare Şurası Lideri Lütfi Bayraktar, 2019 eseri fındık alımı için piyasaya gireceklerini ve pazar kurallarının üzerinde alım fiyatı uygulayacaklarını söyledi.

Bayraktar, genel müdürlük binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni mahsul fındık alımı için tüm hazırlıkların tamamlandığını tabir etti.

“Peşin” ve “Emanet” sistem siyasetlerini uygulamaya devam edeceklerini belirten Bayraktar, isteyen çiftçinin eser bedellerini çabucak, dilek edenlerin de daha sonra pahalandırmak üzere depolarına emanete bırakabileceklerini aktardı.

Serbest piyasada oluşacak fiyatın bir ölçü üzerine çıkarak eser kabullerini gerçekleştireceklerini vurgulayan Bayraktar, “Son 4 yıldan bu yana uyguladığımız bir metot var, piyasada oluşan fiyatın bir ölçü üzerinde üreticilerimizden fındık alımı yapıyoruz. Bu siyasetimizi 2019 fındığı için de sürdüreceğiz.” dedi.

Kendilerini tercih edecek tüm çiftçilerin eserlerine talipli olduklarına değinen Bayraktar, “Bu manada alım depolarımız ve gruplarımız hazır durumda. Yeniden fındık sürece tesisimiz de hazır. Hasebiyle biz üreticilerimizi müdafaaya çalışarak, FİSKOBİRLİK’in de bir ticari işletme olduğunu düşünerek alımlarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Hasat devrinin yaklaşmasıyla rekolte tartışmalarının da başladığına işaret eden Bayraktar, kimi bölümlerin rekolteyi az, kimilerinin da yüksek gösterme uğraşı içerisinde olduklarına dikkati çekti.

Fındıkta 700 bin ton rekolte bekleniyor

Bayraktar, yeni mahsul rekoltesinin 700 bin ton olacağını istikametinde kestirimlerinin bulunduğunu lisana getirerek, “Bilişim çağında olduğumuz bir devirde, dünyanın bir ucundaki kapı numarasının bile görüldüğü bir periyotta rekolte ile oynayarak piyasayı etkilemeye çalışmak hakikat değil. Yanlışsız bilgi vermek lazım. Bizim kanaatimiz bu sene fındık 700 bin ton civarında olur. Bir ölçü da geçebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de fındık stokunun bulunmaması sebebiyle 700 bin tonluk rekoltenin yüksek üzere görülemeyeceğini söz eden Bayraktar, Avrupa’da fındık üretimi yapan ülkelerde de rekoltelerin istenilen seviyelerde olmadığını vurguladı.

FİSKOBİRLİK İdare Konseyi Lideri Bayraktar, devletin müdahale alımı yapması durumunda bu süreci birlik üzerinden gerçekleştirmesini istediklerini belirterek, “Bu işi yapabilecek en uygun kurumuz. 70-80 yıllık bir geçmiş deneyimimiz var. Bu işe talibiz.” sözlerini kullandı. 

Başa dön tuşu