Figopara 2023 yılında 18,6 milyar TL’lik finansmana aracılık etmeyi hedefliyor

Firmaların işletme sermayesini genişletmek ve tedarikçi finansmanına aracılık etmek gayesiyle kurulan FinTek şirketi Figopara, şirketlerin finansmana kolay ve süratli ulaşabilecekleri Figo Kolay Finansman ve Tedarikçi Finansmanı hizmetleriyle süratli büyümesini sürdürüyor. 2022 yılını bir evvelki yıla nazaran 2,5 kat büyümeyle kapatan şirket, yıl boyunca 9 binin üzerinde işletmenin gereksinimi olan 9.8 milyar TL’lik finansmana aracılık etti. Şirketin, iki hizmeti olan Tedarikçi Finansmanı ve Figo Kolay Finansman eserlerinin süreç hacmi 2021 yılına nazaran 3 kat büyürken, Figopara, 2022 yılında Tedarikçi Finansmanı tarafında çalıştığı büyük şirketlerin sayısını da 3 kat artırmayı başardı. Öte yandan Figopara datalarına nazaran, 2022 yılında en çok finansman muhtaçlığı olan kesimler sırasıyla toptan-perakende ticaret, inşaat ve imalat oldu.

‘Büyük yatırımcıların gözdesi olmaya devam ettik’

Kurumsal şirketler için tedarikçi finansmanına aracılık etmenin yanı sıra geliştirdikleri tahlillerle KOBİ’lerin süratli, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasını sağladıklarını söyleyen Figopara Kurucu Ortağı Bulut Arukel, içinden geçilen kuvvetli global ekonomik şartlarda dahi Figopara’nın eşsiz iş modeli ve sürdürülebilir büyümesiyle yerli ve yabancı büyük yatırımcıların gözdesi olmaya devam ettiğini vurguladı. Tüm zorluklara karşın 2022’nin Figopara için başarılarla dolu bir yıl olduğunun altını çizen Arukel kelamlarına şöyle devam etti: “2022 yılını Türkiye’nin önde gelen bankaları ve aile şirketlerinin yanı sıra milletlerarası finans kuruluşlarından 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım alarak kapattık. 2022 yılında bir FinTek şirketinin aldığı en büyük yatırımlardan biri olduk.”

‘Satın alma fırsatlarını değerlendireceğiz, yurt dışı açılımlarımız sürecek’

Figopara’nın güçlü stratejik yatırımcılarından aldığı güçle 2023 yılında KOBİ’lerin daha fazla finansmana ulaşmasına aracılık etmeye devam edeceğinin altın çizen Arukel, şirketin 2023 yılı gayelerini ise şöyle anlattı: “2023 yılında Figopara üzerinde aylık bin 650 KOBİ’nin etkin olarak süreç yapmasını ve yıl toplamında 18,6 milyar TL’lik finansmana aracılık etmeyi hedefliyoruz. Açık bankacılık, gömülü finans, POS ve DBS (Doğrudan Borçlanma Sistemi) tahlilleriyle KOBİ’nin tüm finansal gereksinimlerini tek bir yerden çözebildiği bir platform olmak istiyoruz. Yeni yatırımla birlikte çalıştığımız banka, finansal kuruluşlarla iş birliklerimiz sayesinde işletmelere ayrılan limit fiyatlarının artırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

2023 yılında yeni küresel açılımlar gerçekleştirmeyi planladıklarını vurgulayan Arukel, “Türkiye’den küresele açılan FinTek’lerden biri olarak satın alma fırsatlarını değerlendirmeye ve yurt dışı büyüme gayelerine odaklanacağız. İtalya’dan sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde de küresel açılımlarımızı devam ettireceğiz. Farklı ülkelerde yaptığımız yurtdışı temaslarında iş modelimize olan ilginin yüksek olması globale açılma noktasında bizi heyecanlandırıyor ve ne kadar da yanlışsız yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Başa dön tuşu