SPK’dan yönetmelik değişikliği

Sermaye Piyasası Konseyi (SPK), vadeli süreç ve opsiyon kontratlarının Borsada süreç görmesine ait yönetmelik hususunda değişikliğe gitti.

SPK’nın “Borsa İstanbul AŞ Borsacılık Faaliyetlerine Ait Temeller Yönetmeliğinde Değişilik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, borsada süreç gören yatırım araçlarına ait yönetmelikte kontrat vadesi değiştirildi.

Yeni düzenleme ile vadeli süreç ve opsiyon mukaveleleriyle ilgili olarak daha evvel şura tarafından onaylanmış kontratların minimum ögeleriyle birebir taban ögelere sahip, tıpkı destek varlık kümesi altındaki farklı destek varlıklı kontratlar ikinci fıkrada belirtilen heyet onayına tabi olmayıp, bu kontratlar sürece açılmadan 15 iş günü öncesinde heyete bildirimde bulunulacak.

Kurul tarafından bildirimin alındığı tarihten itibaren 10 iş günü içinde olumsuz bir görüş bildirilmediği takdirde diğer bir sürece gerek kalmaksızın mukaveleler süreç görmeye başlayacak. Lakin Dövize dayalı vadeli süreç ve opsiyon kontratları ile BIST 100 endeksinde yer almayan hisselere dayalı kontratlar, her halükarda ikinci fıkrada belirtilen şura onayına tabi olacak.

Başa dön tuşu