Fed/ Bowman: Daha fazla faiz artışına ihtiyaç var

Bowman, Salı günü Florida Bankacılar Birliği ile Miami’de düzenlenen bir aktiflikte, “Son aylarda, kimi enflasyon ölçütlerinde düşüş gördük, lakin yapacak daha çok işimiz var, bu nedenle, Aralık toplantımızdan sonra belirttiğimiz üzere, FOMC’nin para siyasetini sıkılaştırmak için faiz oranlarını artırmaya devam etmesini bekliyorum” dedi.

Politika yapıcılar, geçen yıl kırk yılın en yüksek düzeyine yükselen enflasyonu bastırmaya çalışırken, sıkılaştırma siyasetini bitirmedikleri iletisini veriyor. Yetkililer, Aralık ayında oybirliğiyle yarım puanlık bir artışı onaylayarak, gösterge faiz oranındaki amacı yüzde 4,25 ila yüzde 4,5 aralığına getirdi.

Toplantıda açıklanan yeni ekonomik kestirimler, 19 Fed yetkilisinden 17’sinin bu yıl oranların yüzde 5’in üzerine çıktığını gördüğünü gösterdi. Hiçbir siyaset yapan 2023’te faiz oranlarını düşürmeyi beklemiyor. Yetkililer bir sonraki toplantıyı 31 Ocak-20 Şubat ortasında yapacak.

Bowman, gelecekteki faiz hareketlerinin ölçeğinin ve yetkililerin faiz artırımlarını ne vakit durduracağı noktanın enflasyonda olanlara nazaran belirleneceğini belirterek, “enflasyonun tepe yaptığına dair ikna edici işaretler” görmek istediğini ve bunun olduğuna dair “tutarlı” deliller aradığını da kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu