FED Beklenen Belgeyi Yayınladı! İşte İçerikten Notlar

ABD Merkez Bankası (FED), yatırımcıların ipuçları için beklediği ‘Beige Book’u yayımladı. Kitaba göre, “genel ekonomik faaliyet Mayıs sonundan bu yana hafif bir artış gösterdi.

FED, merakla beklenen Beige Book’u yayımladı

Kitap, tüketici harcamalarına ilişkin raporların karışık olduğunu söylüyor. Ayrıca, büyümenin genel olarak tüketici hizmetlerinde gözlendiğini belirtiyor. Ancak bazı perakendecilerin ihtiyari harcamalardan uzaklaştığını ifade ediyor. Bej Kitap, 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak bir sonraki FOMC toplantısı için kullanılacak. FED, kitapta istihdamın ılımlı bir şekilde arttığını ve fiyatların genel olarak ılımlı bir hızda yükseldiğini belirtiyor. Bunun yanında, bazı Bölgeler’in artış hızında bir miktar yavaşlama kaydettiğini not düşüyor. Bej Kitap’tan önemli çıkarımlar:

  • Ticari faaliyetler son haftalarda hafif bir hızda genişledi. İstihdamda mütevazı artışlar kaydetti. Ayrıca, fiyatlar aşağı yukarı eşitlendi. Perakende satışlar ılımlı bir şekilde arttı ve turizm yatay seyretti. Bu nedenle tüketici harcamaları küçük bir farkla arttı.
  • İmalatçılar karışık sonuçlar bildirdi. Ancak satış büyümesi ortalama olarak ılımlıydı.
  • Konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre hafif bir artış gösterdi. Ancak mevsim normallerinin altında kaldı.
  • Gayrimenkul dışındaki kişiler arasında görünüm çoğunlukla iyimserdi.
  • İstihdam ılımlı bir şekilde arttı. Ayrıca, işgücü piyasasındaki dengesizliklerin daha da azalmasıyla ücret artışı ılımlı seyretmeye devam etti.
  • Ücret artış oranları daha ılımlı seviyelere gerilemeye devam etti. Bu nedenle, ücret baskıları istikrarlı veya çoğu durumda azalıyor olarak tanımlandı.
  • Maliyet baskıları daha da azaldı. Bu yüzden, bazı istisnalar dışında fiyatlar çoğunlukla istikrarlı seyretti.
  • Görünüm, ileriye dönük olarak fiyat baskılarının daha da ılımlılaşmasını gerektiriyor.
FED

ABD Doları, büyük ölçüde ABD enflasyon verilerinden etkilenerek Çarşamba günü sert bir düşüş gördü. DXY %1’den fazla gerileyerek Nisan 2022’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Mike McGlon, kripto için potansiyel riskler konusunda uyarıyor

Bloomberg analisti Mike McGlone, ekonomik durgunluklar sırasında kripto para birimlerinin potansiyel risklerine ilişkin endişelerini dile getiriyor. McGlone, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin bu risklere karşı özellikle hassas olduğunu vurguluyor. Ekonomik gerileme dönemlerinde kripto para birimleri en riskli varlıklardan biri haline geldi. Ancak McGlone, Bitcoin’in tüm dijital varlıklar arasında en az endişe verici göründüğünü söylüyor. Ayrıca, çalkantılı ekonomilerde daha dirençli ve istikrarlı olabileceğini öne sürüyor.

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto paralar, zorlu piyasa koşulları ve merkez bankası likidite enjeksiyonlarından kaynaklanan düşük faiz oranları nedeniyle durgunluk dönemlerinde riskli varlıklar olarak dikkat çekti. McGlone’un gözlemi, ekonomik daralmalar sırasında kripto para birimlerinin piyasa dalgalanmalarına karşı kırılganlığını vurguluyor.

Birçok kişi Bitcoin’i genel finansal piyasa dalgalanmalarına karşı bir koruma olarak görüyor. Durgunluk dönemlerindeki performansı, Federal Reserve faiz oranı kararlarına ve kripto para piyasasını etkileyen diğer ekonomik faktörlere yakından bağlı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu